Genel Bilgi ve İçerikler

Nasıl Motive Olunur? Motive Olmak İçin Gerekenler

Motive Olmak için yapılması gerekenler

46

Nasıl motive olunur? Motive olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Günümüz şartlarında motive olmak son derece önemli bir unsur. İnsanlar bir işte başarılı olmak ve adını herkese duyurmak istediğinden ötürü nasıl motive olunur gibi araştırmalar yapmaktadır. Kişinin başarıya ulaşmak için yürüdüğü yolda motive sadece yorulduğunda yemek takviyesi yapmasıdır.

Nasıl Motive Olunur?

Nasıl motive olunur? Sorusundan önce, motive olmakla ilgili bilgiler vermek isteriz. Peki motive nedir? Motive, başarıya gidilen yolu daha hızlı bitirmesi için verilen ara gazdır. Bu ara gazın önemini anlayan kişi motivenin de ne için olduğunu bilir ve kendisinin yolun sonunda ne beklediğini anlar. Motive, birinin karşına geçip birkaç söz gevelemesi ile olmaz. Bu motive türünün etkisi en fazla bir gün sürer. Uzun vadeli motive isteyen kişi hayatını ona göre belirler. Gün içerisinde kendine bir plan kurar ve o plandan eğlencesi için bozmaz.

Motive isteyen kişi hayattaki değişiklere uyum sağlayan kişidir. Gece geç saatlere kadar ayakta olsa dahi sabah en erken kalkan kişi olmalıdır. Motive isteyen kişi hayatında ne olursa olsun hiçbir zaman pes etmemeyi öğrenmemeli. Zorluklara karşı dizlerini yere koysa dahi hala başarmak için bir şansı olduğunu ve kalkıp yola devam etmenin başarıya giden yolda en önemli iş olduğunu bilendir. Her daim hedefleri için çalışmalı ve hedefleri uğruna bazı şeylerden taviz vermelidir. Başarmanın sırrıdır taviz vermek.

Motive Olmak için yapılması gerekenler

Çokça kişi nasıl motive olunur? Sorusuna bir cevap arıyor. Peki motive olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Sabah erken uyanmak ve güne erken başlamak

Sabah erken uyanmak başarmak için daha fazla zaman demektir. Yeteri kadar çalışmayan ve hayalleri uğruna yorulmak nedir bilmeyen insanlar kaybetmeye yüz tutmuşlardır. Bu insanların hayatlarından beklentileri yoktur. Sabah erken uyanmak beyninde erken uyanması demektir. Beyin erken uyanır ise kendini daha enerjik hisseder ve öğrenmeyi daha açık hale gelir.

Bunun yanı sıra sabah uyanıldığında yapılması gereken en önemli faaliyetlerden biri de yatak toplamadır. Sabah kalkınca ilk olarak yatak toplamak beyine bir görev olarak bildirir. Beyin sabah kalktığında görev ile başlarsa gün sonuna kadar da görev bilinci ile devam eder ve bu sayede beyin görev yaparken yorulmaz. Nasıl motive olunur? Sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi sabah erken uyanmaktır.

Yatak toplamanın yanı sıra sabah egzersizi yapılması gerekmektedir. Sabah egzersizi beyini açarak iş ortamında beynin daha zor yorulmasına ve daha hızlı öğrenmesini sağlar.

Yataktan ve Televizyondan uzak durun

Nasıl motive olunur? Sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi yataktan ve televizyondan uzak durmak. Özellikle son zamanlarda insanların büyük çoğunluğunun en çok uğraştığı ve zaman ayırdığı aktivitelerde birisi televizyon izlemek ve uyumak haricinde yatakta uzanmaktır. Nasıl motive olurum diye araştırma yapan bir kişi ilk önce kendini o yataktan ve televizyondan özellikle ruhunu uzaklaştırması gerekmektedir.

Yatakta ve televizyonda geçirilen ve bir daha ele geçirilmeyecek zamanları çarçur etmek yerine hayalleri için savaşan ve bu yol için özel hayatından bile taviz yeren kişidir kazanan. Başarmak uğruna sabahlara kadar çalışmaktır. Bazı durumlarda hayallerine ulaşmak için günlerce masa başında uyumaktadır. İnsanı asıl motive edende yürüdüğü yola her kademe atladığında bir üst kademeyi nasıl atlayacağının hırsını kendi içerisinde yaşamaktadır.

Yatakta ve televizyon başında geçirilen boş vakitler yerine ileriki dönemde gerek iş hayatında gerek se sosyal hayatta sürekli karşısına çıkacak farklı bir yabancı dil bilmek, iyi bir üniversite kazanıp yeni iş olanakların kapısını aralamak gibi başarmanın ve motive olmanın temel nedenleri üzerinde yoğunlaşması kişide yeni bir hırs kazanmasına vesile olmaktadır.

Başarmak isteyen kişi kendisini yataktan ve teknolojik aletlerden uzak tutar. Bu tür faaliyetlerin şu an zevk verse dahi iler ki dönemde kendisine hiçbir bilgi katmayacağının farkındadır. Başarmak isteyen kişi hayalleri için çıktığı bu yolda karşısına hangi engel çıkarsa çıksın bu engellerin üstesinden gelmek için canını dişine takar.

Günümüzün en zengin iş adamlarından olan Bill Gates, Jeff Bezos gibi ünlü yatırımcıların hayat hikayelerine bakıldığında bu günlere gelebilmek için herkesten fazla çalışmayı gecelere kadar masa başında günlerini harcadığı görülmektedir. Hiçbir insan çalışmadan bu ünlü iş adamları gibi yerlere gelmemektedir. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın bütün iş adamları yeri geldiğinde ayakkabıda boyamışlar yeri geldiğinde oto sanayide de çalışmışlar yeri geldiğinde ise garsonluk yapmışlardır.

Bu tür zengin insanlar sabah herkesten daha erken kalkıp akşam herkesten daha geç uyuyarak bu refah düzeyine ulaşmışlardır. Kişiden kişiye değişir ama kişi başarmak istiyor ise ilk önce kendisine bir idol seçmeli. Bu idol ileride başarmak istediği konuya göre değişiklik gösterebilir. Seçtiği idolün doğru taraflarından çok yanlış yaptığı taraflara odaklanarak kendi hayatından da bu yanlışlıklara yer vermemelidir.

Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin

Çalışmaya başlanılmadan önce imkânsız olmayan bir hedef belirlenmelidir. Bu hedefe ulaşmak için çalışılmalı ve her yorulduğunda ve pes etmek üzereyken yola ne için başlandığını düşünüp kendinizi motive etmelisiniz. Bu sayede çalışmanın bir anlamı olur.

Planlarınızı bir önceki günden tamamlayın

3 gün öncesinden yapılan bir plan son güne ertelenmemelidir. Son güne ertelenene bir planın olmama olasılığı vardır. Son gün kişi hastalanır veya farklı bir işi çıkar ise işleri aksayabilir bu da onun motivesinin düşmesine neden olur. Bu yüzden nasıl motive olunur gibi araştırmalar yapan kişi planlarını erkenden hallederek motive olabilir.

Sizler için nasıl motive olunur? Motive olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.