Genel Bilgi ve İçerikler

Bebeklerde Reflü Neden Olur

213

 

Bebeklerde reflü neden olur? Halk tarafından ‘’mide yanması’’ olarak da adlandırılan reflü yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülebiliyor. Yeni doğan bebeklerde ilk birkaç ayda yediklerini tükürmek gibi bir durum geçici olmakla birlikte eğer bu sorun bir yıla kadar uzamaya devam ederse reflü hastalığı olarak adlandırılmaktadır.

Bebeklerde Reflü Neden Olur?

Bebeğin yemek borusunda oluşan hava kabarcıkları bebeğin içtiği sıvıların dışarı çıkmasına, tükürmesine neden olabiliyor. Mide ile yemek borusu arasındaki kaslar yemeklerin tutulmasını sağlıyor. Bu kas bebeklerde yeterli olgunluğa ulaşmadığından dolayı yediklerini çıkarmaya sebebiyet verebilir. Bu ve benzeri nedenler yeni doğan bebeklerde reflüye neden olur. Reflü bebeğin beslenmesine, uyku düzenine ve gelişmesine olumsuz etki edebilir.  Doğum ağırlığının 4 kg üzeri olması da reflüyü tetikleyen sebeplerden birisidir.

Bebeklerde reflünün tedavi yolları

Anne sütü bebekler için şifa kaynağı. Bebeğin büyüyüp gelişmesinde en büyük katkıya sahip olan anne sütü reflünün iyileşmesinde de önemli bir role sahip. Özellikle ilk 6 ay anne sütünden başka bir besinin bebeğe verilmemesi önemlidir. Daha sonraki beslenme durumları için ise bebeğin doktoruna danışmak da fayda olacaktır. Anne sütünü verirken de süreye dikkat etmek önemlidir. Sık sık ve az sürelerle verilen anne sütü reflünün tedavisinde önemlidir.

Bebek için yatak seçerken de dikkatli olmakta fayda var. Bebeğin tamamen sırt üstü yatırılarak beslenmesi reflüyü tetikleyebilir. Bebeğin başını hafif yukarıda tutacak şekilde yatıracağınız yataklar bebeğin beslenirken yiyeceklerin yukarı çıkmasını önleyerek kusma, tükürme gibi sorunların önüne geçecektir.

Bebekler İçin Reflü Yastığı ve Bebek Reflü Yatağı

Emzik ve biberon başlıklarının yeterli açıklıklarda olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Az miktarda olan açıklıklar bebeğin sütten çok hava yutmasına sebep olacaktır. Çok açıklıklarda ise süt çok hızlı akacağından dolayı kusmaya sebep olur.

Bebekler İçin Reflü Yatağı

Genel olarak Google’a bebeklerde reflü yazıldığında karşımıza çıkan sonuçlardan bir tanesi de bebekle için reflü yatağı. Bebekler için reflü yastığı şeklinde olmaktadır. Günümüzde çok sayıda kişi bu tarz ürünleri kullanmaktadır. Bebeklerin daha rahat uyumasına yardımcı olduğunu iddia eden bu tarz ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu ürünlere yönelik örnek bir görsel üst kısıma eklenmiştir.

Beslendikten ilk yarım saat içerisinde bebeği yatırmamak önemlidir. Besinlerin sindirilmeden bebeğin yatış pozisyonuna geçmesiyle bebeklerde kusma durumları görülebilir.

Bebeğin her beslenmeden sonra gazını çıkartmak önemlidir. Bu durum bebeğin vücudunda gaz ve hava birikmesini önleyecektir. Kucakta tutarak gazını çıkartmaktan ziyade bebeği ebeveyn kontrolünde oturtarak sırtını sıvazlamak karnında oluşan baskıyı önleyecek ve daha kolay gaz çıkartmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde reflü neden olur? Bebeklerde reflünün tedavisi gibi konularda yazmış olduğumuz bu yazıdan umarım memnun kalmışsınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.