Genel Bilgi ve İçerikler

Matematikte Nasıl Başarılı Olunur?

303

Matematikte nasıl başarılı olunur? Sorusu günümüzde çok sayıda öğrenci ve kişi tarafındna sorulmaktadır.  Diğer derslerden farklı görülen matematik herkesin ön yargıyla yaklaştığı ve korkulu rüyası olan bir derstir. Matematik her yaş grubunun anlayamadığı, çalışmak istemediği ve sevmediği derslerin en başında gelir. Eskiden beri matematik dersine karşı insanlarda zor diye söyledikleri bir inanış vardır. Bu gibi inanışların yani matematik dersinin sevilmeyen ders olmasının bazı sebepleri vardır.

Bu sebeplerin en başında matematiği sözel derslerden ayrı bir yere koyup, gündelik hayatımızda işe yaramadığını düşünmektir. Diğer bir diğer nedeni ise matematiği anlamak için üstün bir zekaya sahip olmak gerektiği inanışıdır. Bu ve benzeri inanışlar yüzünden matematik dersi sevilmez.

 Matematik Dersini Sevmek Ve Anlamak İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

Matematiği sevmek ve anlamak için işe ilk olarak beyindeki ön yargılardan kurtulmak gerekir. Bu ön yargılardan kurtulduktan sonra matematiği bir ders olarak değil gündelik hayatımızda yaşamımızın her alanında kullandığımız olmazsa olmaz olarak düşünmemiz gerekir. Matematiğe sevgiyle yaklaşmayın diğer bir yolu matematiği eğlenceli hale getirmek ve kendimize göre anlamamızı kolaylaştıracak çözüm yolları bulmaktır.

 Matematikte Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı Ve Nasıl Çalışılmalıdır?

Matematik çalışmaya seviyeyi belirleyerek başlamak gerekir. Matematikte en önemli şey temeldir. Seviye belirledikten sonra seviyeye uygun kitap alınmalıdır. Seviye belirlemek ve kitap almak gibi basit işlemlerden sonra asıl mesele matematiğe zaman ayırmaktır. Matematik zamanla öğrenilen ve emek isteyen bir derstir. Matematiğe ne kadar zaman ayrılır ve emek verilirse öğrenilmesi o kadar kolaylaşır.

Matematik gerçekten temel isteyen bir derstir. Temeli olmayan biri konuyu bilmeden teste geçerse başlamadan sıkılır. Bu yüzden matematiği gerçekten öğrenmek isteyen biri temeline göre konu çalışıp ardından soru çözmeye başlanmalıdır. Matematik birinin anlatılmasıyla öğrenilen bir derstir. Bunun için matematiği anlatacak hocanın iyi seçilmesi gerekir. Çünkü her hocanın anlatma tarzı farklıdır. Bu yüzden gerçekten anlatım tarzından anlayabileceğimiz hocaları seçmek gerekir. Matematik dersi sözel dersler gibi bireysel çalışılarak öğrenilen bir ders değildir. Bu yüzden özel hocalara başvurulur. Fakat günümüzde matematiği anlatan birçok hocamız vardır.

Matematikte Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelikle gerçekten başarılı olmak istiyorsanız pes etmemeniz gerek. Özel hocaya maddi gücü yetmeyen herkes internet üzerinden birçok hocanın anlatımını dinleyebilir. Bütün derslerde olduğu gibi matematik dersinde de konuyu dinleyip not almak gerekir. Not tutarken gerekli duyduğumuz önemli, pratik bilgiler deftere yazılır. Matematik dersi çabuk unutulan bir derstir. Bu yüzden unutmamak için sürekli tekrarlar yapılması gerekir. Matematik tekrarları şu şekilde yapılmalıdır: alınan notlara bakılır, ardından konuyla alakalı soru çözülmesi gerekir.

Matematikte diğer önemli konu ise yapılamayan soruları yaptırıp, öğrenmektir. Matematikte asıl konuyu öğreten çözülemeyen sorulardır bu yüzden mutlaka çözdürülmesi gerekir. Matematikte birçok formül vardır, bu formüllerin öğrenilmesi ve akılda kalması için test çözülürken göz önünde bulundurulması gerekir. Matematik konuları zincir gibidir, bu yüzden konular sistematik bir şekilde öğrenilerek çalışılmalıdır. Bu yollar izlenerek matematik kolay bir şekilde öğrenilir ve başarılı olunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.