Genel Bilgi ve İçerikler

Kedim Depresyonda Mı?

194

Kedim depresyonda mı? Bu soru, genellikle evinde veya bahçesinde kedi besleyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Kediler de bazı dönemlerde kendilerini iyi hissetmeyebilir ya da farklı sebeplerden dolayı depresyona girebilirler. Sevimli hayvanınız sürekli enerjik ve hareketli iken birden hareketlerinin farklılaştığını görüyorsanız bu durum depresyonda olduğunu gösterebilir. Bu yazımızda sevimli kedinizin bazı hareketlerinden depresyonda olup olmadığını anlamanız için size yardımcı olmaya çalışacağız.

Kedim Depresyonda Mı?

Gelelim asıl sorumuza. Kedim depresyonda mı? Kediniz eğer çok ürkek davranışlar sergiliyorsa ve sizden korkuyorsa depresyona girdiğinin bir göstergesidir. Bir veterinere başvurarak neden olduğunu anlamaya çalışmalı ve ona bu konuda yardımcı olmalısınız. Sevimli kedinizin eğer iştahı yerinde gayet güzel bir şekilde yemek yiyor fakat sürekli kusuyorsa bu da depresyonda olduğunun belirtisi olabilir. Hareketlerini iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Kendini ruhsal olarak iyi hissetmeyen kedilerde sürekli bir saklanma durumu da görülmektedir.

Kedim depresyondan nasıl çıkar?

Kedim Depresyonda Olabilir Mi?

Evet. Davranışlarında ani değişiklikler varsa, geçmişe oranla daha farklı davranıyorsa kediniz depresyonda olabilir. Ruh halinin değiştiğini gösteren çok sayıda farklı işarete denk gelebilirsiniz. Örneğin eğer kediniz ortalıkta olmayan hayali sinek ve böcekleri kovalıyorsa depresyon halinin iyice ilerlediğini söyleyebiliriz. Bunun için hemen bir veteriner ile görüşmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kedilerin tüy dökme sorunları her zaman vardır. Fakat depresyona girdiklerinde bu dökülme çok daha fazla olmaktadır.

Tuvalet alışkanlığını kolay kazanan ve nereye yapacaklarını çok iyi bilen bu temiz hayvanlar eğer olur olmaz yerlere tuvaletini yapıyorsa depresyonda olabilir. Eğer kediniz evinize gelen ya da dışarıda gördüğü bir başka kediye karşı aşırı saldırgan tavırlar gösteriyorsa bu da depresyonda olduğunu gösteren bir başka durumdur. Normalde çok hareketli olan bu minik hayvanlar birden sakinleştiyse halsiz ve yorgun görünüyorsa kendini psikolojik olarak çok iyi hissetmiyor olabilir. Kucağınıza alıp onu sevmek istediğinizde sizden kaçıyorsa bu durum da kendini iyi hissetmediğinin bir göstergesidir.

Kedim Depresyonda Yemek Yemiyor

Kedisini uzun bir dönemdir tanımasına rağmen hareketlerine anlam veremeyen çok sayıda kişi olmaktadır. Kedinizin yemek yemiyor olması illa ki depresyonda olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu durum anlık bir sorun da olabilir. Ancak şöyle bir durum var ki, şayet bu hala devam ediyorsa ve kediniz aç olmasına rağmen yemek yememekte ısrar ediyorsa bu durumda bir veterinere müracaat etmenizin iyi bir çözüm olacağını düşünüyoruz.

Kedimi Depresyondan Nasıl Çıkarırım?

Kedinizi oldukça iyi gözlemleyin. Ve gerçekten de depresyonda olup olmadığına karar verin. Görüldüğü gibi daha sayabileceğimiz birçok sebep kedinizin depresyonda olduğunu göstermektedir. Bu durumda kendiniz de onunla daha fazla ilgilenerek bu süreci en iyi şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Fakat öncesinde bir veterinere götürerek yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Böylece daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Birçok evcil hayvan gibi kediler de zaman zaman depresyona girebilirler. Önemli olan siz sahiplerinin bunu fark edebilmesi ve erkenden iyileşmesi için müdahale etmenizdir. Kediler oldukça sıcakkanlı ve kendilerini sevdirmeyi çok iyi bilen hayvanlardır. Bu sevecen hayvanın sessiz ve uzak durması sizi endişelendireceği için hemen bir veterinere başvurmalısınız.

Kedi sağlığı hakkında daha detaylı bilgi almak için Petibom sağlık kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.