Genel Bilgi ve İçerikler

Güneş Enerjisi Devlete Elektrik Satmak İle İlgili Her Şey

229

Elektrik üretmek ve devlete satmak için güneş panelleri kullanmanın tam zamanı. Ülkemizin yenilenebilir enerji sistemlerine olan talebi arttıkça, hükümet bazı yeni tesisleri duyurmaya başladı. Böylelikle vatandaşlar, devlete elektrik satmak için evlerin çatısındaki güneş panellerinden elektrik üretebilecek. Bu nedenle sadece elektrik tasarrufu sağlamayacak, aynı zamanda maliyetleri düşürecek ve yenilenebilir enerji sistemini kazanca dönüştürecektir. Şimdi gelin hep birlikte bu konuyu ayrıntılı inceleyelim.

Kimler Elektrik Üretebilir?

Güneş panelleri sayesinde elektriği kimler üretebilir?

  • Müstakil ev sahipler
  • Apartmanda oturanlar
  • Fabrika sahipleri elektrik üretebilir.
  • ​​​​​​Kirada oturanlar
  • Çiftlik sahipleri

Yeni hazırlanan taslağa göre, evlerin, müstakil evlerin, çiftliklerin veya fabrikaların çatılarına 10 kilowat’lık güneş paneli sistemlerinin kurulması için belediye başvurusu kaldırıldı. Böylelikle bürokrasiye harcanan emek ortadan kalkmış oldu. Yeni taslaktan yararlanmak isteyen elektrik aboneleri öncelikle dağıtım şirketlerine başvuracak.

Onaylanan ürünler, aboneliklerinin bulunduğu tüketim noktasına bağlanmak için iki yönlü bir ölçüm cihazı kullanacak. Üretilen fazla elektrik, iki yönlü sayaç kullanılarak hemen ülkeye satılabilir. Güneş enerjisi sisteminin ürettiği güç öz tüketimi karşılamaya yetmiyorsa, gerekli gücü şebekeden satın alabilirsiniz. Böylelikle ülkemizin küçük işletmeleri kendi elektrik üretimiyle ayrı bir gelir elde edebilecek.

Güneş Enerjisi Santrali Devlete Elektrik Satma Avantajları Nelerdir?

Yeni oluşturulan tasarıya göre küçük kullanıcılar için yatırım süresi kısalacak ve maliyet avantajı yaratılacak. Daha önceleri Türkiye’de çok yaygın olan 1 MW ve altı güneş enerjisi lisans şartının iptali, sektörün gelişmesinde önemli rol oynamıştı.

Artık solar çatı uygulamalarının gelişmesiyle birlikte küçük işletmelerin, evlerin veya fabrikaların çatılarında yenilenebilir enerjiyi görmek bizim için giderek daha yaygın hale gelecektir. Bu sayede Türkiye’nin, güneş enerjisi sistemleri konusunda diğer Avrupa ülkeleriyle ciddi şekilde rekabet edecek düzeye gelmesi bekleniyor.

Karavan İçin Güneş Paneli

Güneş paneli sistemi sayesinde doğa ve seyahat severler artık istasyon vagonuna ekstra malzeme eklemek zorunda kalmayacak. Karavana monte edilen yerleşik güneş sistemi sayesinde araç aküsünün kullanım ömrü de daha uzun olacaktır. Sadece kablolu karavanlar için inşa edilen karavan parkına çok fazla ödeme yapma derdinden de kurtulacaklar. Ayrıca güneş panelleri çevreye zararlı değildir.

Solar İnverter Nedir?

İnverter Türkçe mealiyle çevirici, bir dönüştürme sistemidir. Enerji tasarrufu için birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. Bu anlamda enerji tasarrufu için devredeki frekansı ayarlayan cihaza inverter denir. İnvertörler, alternatif akımı doğru akıma çeviren ve doğru akımı alternatif akıma çeviren tüm cihazlardır.

Bu cihazlar, voltaj ve frekansı doğru şekilde ayarlayabilen üç fazlı bir işletim sistemine sahiptir. Daha basit anlatmak gerekirse; inverter 12V, 24V ve 48V DC akü voltajını 220V AC 50 Hz voltaja çevirir.

Bu nedenle bataryadan elde edilen enerji ile birçok elektronik cihazı evde rahatlıkla kullanma imkanına sahip olacaksınız. Özellikle 220 voltluk cihazlarda güvenle kullanın. Birçok tesis, elektrik desteği sağlamak için bu sistemi kullanır. Elektrik olmadığında bu özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.