Genel Bilgi ve İçerikler

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Hakkında Bilgiler

286

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı hakkında bilgiler arıyorsanız hoş geldiniz. Genel olarak gözyaşı kanal tıkanıklığı, belirli belirtiler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Eğer göz, normalden daha çok sulanıyorsa, çapaklanıyorsa, şişiyorsa, iltihaplanıyorsa bu gibi durumlarda neler oluyor? Sorusu hastalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığında gözyaşı, sağlıklı bir insanda olduğu gibi akamaz. Dışarı doğru ve yanaklardan akmaktadır.

Göz Yaşı Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Gözyaşı tıkanıklığı özellikle anne karnında bebeğin, göz yaşı kanalı oluşumunu tamamlayamamasından meydana gelmektedir Tespit sırasında ise gözyaşı yollarına kanül yardımı sayesinde sıvı verilir. Ve doktor tarafından tıkanık olup olmadığı tespit edilmektedir. Şayet verilen sıvı gözden gelmiyorsa tıkanıklık durumunun olduğu tespit edilmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajla Açılır Mı?

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı farklı yollarla tedavi edilebilmektedir. Süreç, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Masaj yöntemiyle uygulanan tedaviler bulunmaktadır. Örneğin günde 3-4 defa, 10 sefer olmak üzere masaj gibi. Bu masaj, burun kökünden aşağıya doğru, sıvazlama şeklinde uygulanmaktadır. Bu sayede göz yaşı kanalının açılması sağlanabilir. Bu gibi yöntemlerin işe yaramaması durumunda son çare olarak ameliyat tercih edilebilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Yetişkinlerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı dakriyosistorinostomi ameliyatıyla tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyat, genel anestezi altında burun köküne yaklaşık 1 santi metrelik bir kesi ile yapılmaktadır. Burun kemiğinden 1×1 santi metrelik bir parça çıkartılır. Ve göz yaşı kesesinden burun boşluğuna doğru geçiş oluşturulur. Süreç sonrasında ciltteki kesi, dikişlerle kapatılarak işlem sonlandırılmaktadır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı hakkında bilgiler genel olarak bu şekildedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.