Genel Bilgi ve İçerikler

Göz Tansiyonu, Göz Seğirmesi ve Excimer Lazer

183

“Gözler ruhun pencereleridir” ifadesi, bir başkasının gözlerine bakarken hissedilen derin bağı tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir ifadedir. Ancak, pencereler gibi, gözler de her iki yönde de çalışır. Sadece başka bir kişinin ruhunu görmek için değil, aynı zamanda çevremizdeki dünyayı nasıl gördüğümüz konusunda da hayati öneme sahiptirler. Görme ve görme önemlidir çünkü çevremizle bağlantı kurmamıza, bizi güvende tutmamıza ve zihnimizin keskinliğini korumamıza yardımcı olurlar.

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Glokom, optik sinire zarar veren göz içinde basınç birikmesini ifade eder. Gözün ön kısmı berrak bir sıvı içerir. Bu sıvı gözü besler ve ona şekil verir. Göz sürekli olarak bu sıvıyı üretir ve bir drenaj sistemi aracılığıyla dışarı atar.
Bir kişinin glokomu varsa, sıvı gözden çok yavaş akar. Bu olduğunda, sıvı birikir ve göz içindeki basınç yükselir. Kişi bu basıncı yönetemezse, optik sinire ve gözün diğer kısımlarına zarar vererek görme kaybına neden olabilir.
Göz tansiyonu genellikle her iki gözü de etkiler, ancak bir gözü diğerinden daha ciddi şekilde etkileyebilir.

Göz Tansiyonu Nedenleri ve Risk Faktörleri

Uzmanlar glokoma neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar ancak bazı sağlık koşulları riski artırıyor.Bir kişinin birincil glokomu varsa, tanımlanabilir bir neden yoktur. Sekonder glokomları varsa, tümör, diyabet, hipotiroidizm, ileri katarakt veya iltihaplanma gibi altta yatan bir neden vardır.

Glokom için risk faktörleri şunları içerir:

 • 40 yaşın üzerinde olmak,
 • Diyabet veya altta yatan başka bir sağlık durumuna sahip olmak,
 • Ailede glokom öyküsü,
 • Göz yaralanması veya rahatsızlığı olan,
 • Önceki göz ameliyatı,
 • Şiddetli miyopi (uzağı görememe),
 • Özellikle göz damlası olarak kortikosteroid ilaç almak,
 • Yüksek tansiyon.

Glokom Türleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli glokom türleri vardır:

 1. Açık açılı glokom,
 2. Kapalı açılı glokom,
 3. Düşük tansiyonlu glokom,
 4. Pigmenter glokom.

Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi, iki kategoriye ayrılabilen yaygın, bazen kalıtsal bir durumdur:
Göz kapağı miyokimisi: Bu form, çoğu hastanın tedavi gerektirmediği, ara sıra göz seğirmesinin hafif bir durumudur.
İyi huylu esansiyel blefarospazm: Bu form, göz kapaklarının kısmen veya tamamen kapanmasıyla sonuçlanan sürekli, istemsiz kasılmaları içerir.

Göz Seğirmesine Ne Sebep Olur?

Göz seğirmesinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklanabilir veya şiddetlenebilir:

 • Stres,
 • Göz yorgunluğu,
 • Kafein dahil bazı ilaçlar,
 • Kuru veya tahriş olmuş gözler,
 • Yetersiz uyku,
 • B vitamini eksikliği.

Göz Seğirmesi Belirtileri

Göz seğirmesi, göz kapağındaki kasları etkiler ve seğirmeye veya istemsiz göz kırpmaya neden olur. Göz kapağının hafif seğirmesi, gerçekte olduğundan daha belirgin hissedilebilir.
Daha ciddi vakalarda, seğirme saniyeler, dakikalar ve hatta saatler süren göz kapağının kuvvetli kapanmasına neden olabilir. Belirtiler zamanla daha belirgin hale gelebilir.

Göz Seğirmesi Teşhisi

Göz seğirmesi atakları rahatsız ediciyse, blefarit (iltihaplı göz kapakları) veya aşağıdaki gibi sinir sistemi bozuklukları gibi diğer göz problemlerini ekarte etmek için bir doktora danışılabilir:

 • Bel felci,
 • Multipl Skleroz,
 • Distoni,
 • Tourette sendromu.

Göz Seğirmesi Nasıl Durdurulur?

Hafif göz seğirmesi vakaları kendi kendini sınırlar, yani kendi başlarına çözülürler. Sürece yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar var.

 • Daha fazla uyku,
 • Kafein veya alkol alımınızı azaltmak,
 • Egzersiz, nefes egzersizleri veya meditasyon gibi stres azaltma yöntemlerini deneyin,
 • Kuru gözleri hafifletmek için yapay gözyaşı göz damlası kullanın,
 • Vitamin eksikliğinizi tamamlama.

Excimer Lazer

Excimer Lazer Nedir?

Excimer lazer, refraktif cerrahi sırasında korneayı yeniden şekillendirmek için özel olarak kullanılır. Excimer lazer ile korneanın çok ince bir tabakası çıkarılır. Bu, korneanın şeklini değiştirerek görmenin iyileşmesini sağlar.
Excimer Lazer, miyopi, astigmatizma ve hipermetropi durumlarında görmeyi düzeltmek için kullanılır. -10 diyoptriye kadar miyopi, +5 diyoptriye kadar hipermetropi ve – 6.0 diyoptriye kadar astigmat düzeltilebilir.

Lazer Ameliyatı İçin Planlama

Kontakt lens kullanıyorsanız, konsültasyondan iki hafta önce ve ameliyattan bir hafta önce sert kontakt lenslerin kesilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Yumuşak kontakt lensler ise sırasıyla konsültasyon ve operasyondan bir hafta önce kesilmelidir. Makyaj yapıyorsanız, lütfen unutmayın: Ameliyat günü ve sonrasında iki gün makyaj yapılmamalıdır.

Ameliyat Günü Ne Olur?

Ameliyat sırasında gözün yuvadan çıkarıldığını duyan birçok kişiden biriyseniz, bunun sadece bir masal olduğuna şahit olacağınız için rahatlayabilirsiniz! Hasta sırt üstü yatar ve lazere bakar. Göz bir alet yardımıyla açık tutulur, diğer göze hafif bir bez örtülerek lazer uygulanır.

2 göz için gerçek prosedür 20 dakikadan az sürer. Ameliyattan sonra gözünüze plastik şeffaf bir göz kapağı yerleştirilecektir. Lazer tedavisinden yaklaşık 30 dakika sonra eve gitmenize izin verilecektir. Klinikte en fazla üç saat olmayı bekleyebilirsiniz.

Lütfen eve dönüşünüz için bir şoför ayarlayın ve sedasyonun bir sonucu olarak, günün geri kalanında evde dinlenmeyi planlayın. Ameliyattan sonraki ilk iki gün göz kürenize parmağınızla dokunmayınız.
Düzenli kullanımda olan Excimer lazer tedavi çeşitleri:

Lasik

Lasik tedavisinde, mikrokeratom adı verilen elde tutulan bir bıçakla yüzeysel kornea dokusundan ince bir flep kesilir ve bu flep hala korneaya bağlanan 60 derecelik bir bağlantı bırakılır. Bu kanat daha sonra bir kitaptaki bir sayfayı kaldırmaya benzer şekilde kaldırılır. Excimer lazer daha sonra flebin altındaki kornea dokusuna, stromaya uygulanır. Ardından kanat, orijinal konumuna yavaşça yerleştirilir. Bu, ameliyatı tamamlar. Göz, ertesi sabaha kadar koruyucu bir kalkanla kapatılır.

Femto Lasik

Femto Lasik ile yüzeyel kormea dokusunun flebi, elde tutulan bir bıçak yerine Femto lazer ile kesilir. Femtosaniye lazer ile flep daha ince ve daha hassas bir şekilde kesilebilir ve böylece güvenlik faktörünü büyük ölçüde artırır. Daha sonra korneaya Excimer lazer uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.