Genel Bilgi ve İçerikler

Gerçekleşmesi İstenilen Hedefler Nasıl Takip Edilir?

260

Gerçekleşmesi istenilen hedefler nasıl takip edilir? Hedeflere ulaşmak söz konusu olduğunda birçok insan tutarlı davranışlar sergilememeye ve onları takip etmemeye eğilimlidir. Bunun nedeni ise gerçeğe dönüştürmedeki yetersizlik olur. Biz de sizin için araştırdık ve bu içerikte Hedefler nasıl belirlenir ve nasıl izlenmelidir sorularına cevap verdik.

Gerçekleşmesi İstenilen Hedefler Nasıl Takip Edilir?

Birçok insanın hedeflerine ulaşamamasının sebebi onları gerçekleştirirken dikkatlerinin dağılması ne tutarlı bir davranış sergilemelidir. Bir hedefler genellikle çok mükemmel çok güzel sonuçlar doğuracak şeyler olur. Ne yazık ki yeteri kadar belirli olmadı veya Hayal ile karıştırıldığı için pratikte gerçeğe dönüştürülmesi mümkün olmaz. İşte bu yaygın olan hataya düşmemek için yapmanız gereken şey öncelikli olarak hedeflerinizi net bir şekilde belirlemektir. Sonrasında ise bunu uygulamaya koyacak bir plan oluşturmaktır.

Gerçekleşmesi İstenilen Hedefler Nasıl Takip Edilir?

Disiplin

Hayatta karşınıza çıkacak pek çok engel bulunacaktır. Özellikle hedefleri gerçekleştirmek konusunda pek çok insan sizi engel olacak birçok prosedüre takılacak ümidinizi yitirdiğiniz zamanlar olacaktır. Bunlar gayet doğal ve neredeyse Herkesin başına gelen şeyler olmaktadır. Elon Mask’ın bile bugün SpaceX’si kurarken karşısında Neil Armstrong bulması buna verilebilecek en iyi örneklerden birisi olur.

Kendisi de çocukluğundan bu yaşına kadar Neil Armstrong’u idol olarak belirlediğini söylemektedir. Kısacası hedeflerinizi gerçekleştirirken birçok engel karşınıza çıkacaktır. Önemli olan hedefleriniz olan inancınızı korumak ve Onun için disiplinli bir şekilde çalışmaktadır.

Hedeflerinizi Günlük Olarak Gözden Geçirin

Her gün belirli bir saatte hedeflerinizi gözden geçirmek bu konuda aldığınız yolun farkına varmak hedeflerinize olan inancınızı artıracaktır. Bir başka deyişle günlük düzenli bir şekilde hedeflerinizi gözden geçirirseniz bilinçaltınıza onu işlemiş olacaksınız. Bu sayede bilinçaltınız onu yapmak için sizi harekete geçirecek ve günden güne başarılarınızı gördükçe de hedefinize daha fazla motive olacaksın.

Bunun için klasik yöntemlerden olan deftere not almak adımını uygulayabileceğiniz gibi teknolojiden faydalanıp online programlar ile hedeflerinizi takip edebilirsiniz. Bilgisayarınıza veya telefonunuza kuracağınız basit uygulamalar ile her gün ne kadar yol aldığınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsin.

Hedefleri Adımlara Bölmek

Hedefleri gerçekleştirmek konusunda en etkili yöntemlerden birisi de onları adımlara bölmek olmaktadır. Zor ve gerçekleştirilmesi oldukça emek isteyen şeyleri belirlemek yerine bunları küçük parçalar halinde gerçekleştirmek daha başarılı olmanızı sağlayacak. Örnek olarak iş kurmak istediğinizi düşünelim. Hayalinizdeki işi kurmak için çok çalışmanız ve bunun için uzun süreler mesai yapmanız gerektiği açık bir şekilde ortadadır.

Bu gibi zorlu hedeflerde hem gözünüzün korkmaması hem de disiplininizin bozulmaması adına bunu küçük parçalara bölmek işinizi kolaylaştıracaktır. Gerçekleştirmeniz gereken adımları tek tek belirleyip istikrarlı bir şekilde yola devam ederseniz bundan birkaç yıl sonra bugün belirlediğiniz hedefin gerçekleştiğini göreceksin. Unutmayın insanın isteyip de yapamayacağı hiçbir şey yoktur. İhtiyacınız olan tek şey disiplinli ve azimli bir şekilde bunun için çalışmaktır.

Sizi yıldırmak isteyen, başaramazsın şeklinde sürekli ifadeler kullanmak isteyen kişiler de olabilir. Eğer gerçekten bir işi başarabileceğinizi düşünüyorsanız, bu kişilere kulak asmamanızı tavsiye ederiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.