Genel Bilgi ve İçerikler

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

196

E-Devlet GSS genel sağlık sigortası sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna günümüzde çok sayıda kişi bir cevap aramamaktadır. Sağlık sigortam mevcut mudur? Sağlık sigortamı e-devletten üzerinden sorgulayabilir ya da aktif mi? Pasif mi? Sağlık sigortası kimleri ya da hangi kişileri kapsar? Buna benzer pek çok soru ülkemizde Genel Sağlık Sigortası üzerinden yararlanmak isteyen pek çok insanın aklını kurcalayan soruların başında yer almaktadır. E-devlet genel sağlık sigortasını sorgulamak konusunda hızlı ve kolay ulaşılabilir bir araç. Yazımızda bu soruların yanıtlarını verdik.

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet genel sağlık sigortanızı sorgulamanız için size büyük kolaylık sağlıyor. Bu yazıyı okuduktan hemen sonra genel sağlık sigortanızı E-devletten sorgulayabileceksiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun desteklediği altyapıyla Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetinden faydalanarak internet üzerinden hızlıca ve kolay bir şekilde genel sağlık sigortanız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Genel sağlık sigortanızı E-devlet üzerinden sorgulamak için giris.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Başka bir yer olan e-devlet mobil uygulamasından da kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra sağ üstteki arama butonunda “Genel Sağlık Sigortası Borç Dökümü” ya da bunun kısaltılmış olan “GSS Borç Dökümü” yazarak ulaştığınız aramalardan ilkine bakabilirsiniz. Sonuç olarak Prim Borcu Sorgulama ve Genel Sağlık Sigortası Tescil linkine tıklayarak genel sağlık sigortanız hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

GSS Genel Sağlık Sigortam aktif mi?

E-devletten girdiğiniz bu kısımda genel sağlık sigortanızla ilgili bütün güncel bilgileri bulabilirsiniz. Genel sağlık sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenmek için de aynı yöntemleri uygulayarak yine aynı ortamdan genel sağlık sigortanızın aktifliğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar

1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren GSS Genel Sağlık Sigortası uygulaması herhangi bir yerde çalışmayan, sigortası olmayan ve kendisine bakmakla yükümlü olan aile bireyleri tarafından sağlık güvencesi sağlanmayan her T.C Vatandaşı için zorunludur.

Genel Sağlık Sigortası uygulaması için yürütülen gelir testinde asgari ücretin üçte biri oranından daha fazla gelir sahibi olan bireylere sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için bir miktar prim ödeme zorunluluğu getirilmiştir.

18 yaş altı vatandaşlar genel sağlık sigortasından ücretsiz faydalanırken 18 yaşını dolduran, herhangi bir yerde çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan bireyler genel sağlık sigortasından faydalanmak için bir miktar prim ödemekle yükümlüdür.

E-Devlet Gss genel sağlık sigortası sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.