Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır?

275

Çocuklara ölüm nasıl anlatılır? Ölüm bir doğum kadar hayatın bir gerçeği olsa da adının telaffuzu bile rahatsız edici, üzücü ve özellikle çocuklara anlatılmak olduğunda her ebeveyn için zorlayıcı bir durumdur. Ölüm kavramını anlatabilmek özellikle çocuğa bunu kabullendirebilmek zor ama gerçektir. Çocuk ölüm kavramı ile tanıştığında, kafasında beliren türlü sorularla baş başa kalır, bunların başında sevdiklerinin birer birer ölmesi gerçeğidir. Her birine aynı soruyu sorar  ”sen de ölecek misin”  Ölüm bu noktada konuşulması hoş olmayan bir konu olsa da, çocukların sorularına yaşlarına uygun bir şekilde yanıtlanması gerekliliği de vardır.

Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır

Çocuklara ölüm nasıl anlatılır? Sorusuna cevap, eğitmenler, anne ve babalar tarafından aranabiliyor. Çocuğa konu her ne olursa olsun,  yaşına uygun bir dille az ve öz bir yaklaşımla, öğrenmek istediği kadarı ile anlatılır. Hele ki konu ölümse, hele ki konu sevdiği ve tanıdığı biri ise, merak ettiğinden fazla ayrıntıya girmeden, ona kaygı duygusunu yüklemeden hafif bir yaklaşım sergilenmelidir. Hatta hatta böyle durumlarda onun bu konudaki düşünceleri bile dinlenerek içini açması sağlanabilir.

Yapılmaması gereken asla yanlış bilgiler verilmemelidir. Mesela evin kuşu ölebilir. Üzülmemesi için o artık hep uyuyacak ifadesi çok yanlış olup, çocuğu uyku ile ölüm arasındaki farka hazırlanmasını engelleyicidir. Bu durum onda uyuduğunda bir daha uyanamamak korkusu oluşturabilir. Çocuklar aslında adı çocuk olup , bir yetişkin kadar net bilgilere ihtiyaç duyan canlılardır. Tek fark onların anlayacağı dilde dünyalarına girebilmektir. Ölüm kelimesini telaffuz etmek yanlış bir durum değildir. Bir yakının vefatında ölüm çok daha yumuşak kelimeler seçilerek ”artık aramızda değil” gibi bir yaklaşımla çocuğa ulaşılabilir.

Okul Öncesi Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır?

Okul öncesi çocuklara bir şeyleri anlatmak çok daha zordur. O yaş grubu çok soru sorar, hatta tekrardan sorar. Bu dönemler ebeveynler için sabırlı olunması gereken dönemdir. Bu yaş grubuna ölüm anlatılırken , yaşanılan kayıp hali duygularla ve dürüstlükle aktarılmalıdır. Gerekirse bu dönem çocukları için pediatri uzmanından destek de alınabilir.

Çocuklar duygularını ifade edebilmeyi zamanla öğrenirler ve bu öğrenme sürecinde de ebeveyn desteğine ihtiyaçları vardır. Çocuklar da yetişkin gibi ölüm için yas tutmayı bilirler,  kaybın farkındadırlar. Bu dönemlerde anne baba olarak yanındayım mesajı vermek onlar için güven noktasıdır. Konu her ne olursa olsun çocukta görülen korku ya da endişe hallerinde mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Çocuklara ölüm nasıl anlatılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.