Genel Bilgi ve İçerikler

Chopin Kimdir? Chopin Ne Zaman Öldü?

325

Chopin kimdir? Chopin ne zaman öldü? Dahinin ne olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Muhtemelen birkaç isim bile verebilirsiniz! Mozart veya Beethoven akla gelebilir. Çok küçük yaşlardan beri yetenekli olan başka bir müzisyen hakkında konuşacağız. Kimin hakkında konuşacağız? Tabii ki Chopin!

Chopin Kimdir?

Frederic Chopin 1 Mart 1810’da Polonya, Varşova yakınlarında doğdu. Annesi ona çok küçükken piyano çalmayı öğretmeye başladı. Yeteneği büyüdükçe aile, ona öğretmesi için Wojciech Zywny adında bir müzisyen tuttu.

Ancak Chopin kısa sürede öğretmenini geçti. Çok geçmeden Chopin’in harika bir çocuk olduğu anlaşıldı. Çünkü ilk bestesini yedi yaşındayken yayınladı. Sekiz yaşına geldiğinde, canlı bir sanatçı olarak yüksek talep gördü.

1826’da Chopin, Joseph Elsner ile birlikte çalıştığı Varşova Müzik Konservatuarı’na girdi. Üç yıl sonra Avusturya’nın Viyana kentinde iki konser verdi. Oradan, büyük bir piyanist olarak ünü her yere yayıldı.

Chopin Kimdir? Chopin Ne Zaman Öldü?

Müziğine olan talep arttıkça, Chopin Avrupa’nın çoğunu dolaştı. Avusturya, Polonya ve Almanya’da konser vermeye devam etti. Ancak Chopin konserlerde çalmaktan pek hoşlanmadı. 1832’de Fransa’nın Paris şehrine taşındığında, kendisini bir öğretmen ve besteci olarak talep edildiğinde buldu. Kalan yıllarının çoğunu yaşadığı Paris’te kaldı.

Chopin’in Sağlık Sorunu Neydi?

Chopin en ünlü eserlerini 1840’larda yazdı. Bu, B Minor’daki Sonata, Opus 55 Nocturnes ve Opus 56 Mazurkalar gibi çalışmaları içeriyordu. Ancak bu süre zarfında Chopin’in sağlığı da kötüye gitti. 1839’da tüberkülozdan kurtuldu, ancak hayatının geri kalanında hastalıkla mücadele etti.

Chopin’in başyapıtlarının çoğu Fransa’nın Nohant kentinde geçirdiği yaz aylarında yazılmıştır. Uzun bir ilişki içinde olduğu yazar Aurore Dudevant (George Sand) ile sıcak aylarda oraya gitti. Şehrin sıcak iklimi Chopin’in sağlığını iyileştirdi.

1848’de Chopin, uzun bir İngiltere ve İskoçya turuna çıktı. Orada, yoğun bir performans ve sosyal etkileşim programı tuttu. Dinlenme eksikliği ve bölgenin nemli ve soğuk iklimi Chopin’in sağlığını yine olumsuz etkiledi. Son konserini 16 Kasım 1848’de Londra’da Polonyalı mülteciler için verdi.

Chopin Ne Zaman Öldü?

Chopin Paris’e döndüğünde oldukça hastaydı. Dinlenmekten başka pek bir şey yapamadı ve sonraki yıl boyunca hep acı çekti. Son olarak, Chopin 17 Ekim 1849’da vefat etti. Vefat ettiğinde ise 39 yaşındaydı. Chopin bugün tüm zamanların en büyük piyanist ve bestecilerinden biri olarak anılıyor. Bu listeye başka hangi müzisyenleri eklersiniz? Chopin gibi sizde elinize bir çalgı aleti alıp pratik yapmaya başlayabilirsiniz.

Chopin kimdir? Chopin ne zaman öldü? Sorularına sizler için ayrıntılı olarak cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.