Genel Bilgi ve İçerikler

Çeviri Ücreti

39

Tercüme bürolarında maliyet, metnin uzunluğu ve dil kombinasyonu başta üzere birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Tercüme bürolarında çeviri ücreti, bu unsurlara bağlı olarak belirlenir. Örneğin bir dil çiftini bilen tercüman sayısı ne kadar az ise, çevirinin maliyeti de o kadar yüksek olmaktadır. Örneğin, Türkçe’den Japonca’ya çevrilen bir metnin maliyeti, İngilizce’den Türkçe’ye çevrilen bir metnin maliyetinden daha yüksektir. Çünkü bu dil kombinasyonunda daha az çevirmen vardır.

Japonca çeviriler yapabilen tercüman sayısı, İngilizce’den çeviriler yapabilen tercüman sayısından daha azdır. Dil kombinasyonu, çevirilerin ücretlerini belirleyen en önemli unsurdur. Çevirinin maliyetini belirleyen bir diğer önemli unsur, çevirinin konusudur. Bir çevirinin terminolojisi ne kadar spesifik ve teknik ise, çevirinin maliyeti de o kadar yüksek olur. Örneğin, nükleer santral reaktörlerinin işletilmesiyle ilgili bir makaleyi çevirmek, İstanbul’daki en iyi restoranlarla ilgili bir broşürü çevirmekten daha pahalıya mal olacaktır.

Çeviri Ücretleri

Tercüme bürolarında her belgenin ücreti farklı olarak hesaplanmaktadır. Genellikle yazılı metinlerin çeviri ücretleri, metnin boşluksuz 1000 karakter sayısı ile hesaplanır. Kitap çevirilerinde ise ücret hesaplanırken sayfa sayısı temel alınır. Yeminli tercümeler, noter onaylı tercümeler gibi resmi belge çevirilerinde ücretler sayfa sayısı ile hesaplanır. Tercüme bürolarında çeviri ücretleri, teslim tarihinin aciliyeti, redaksiyon, mizanpaj çalışması gibi etkenlere bağlı olarak da değişir.

Her tercüme bürosu tercümelerin ücretleri ile ilgili ekonomik ve profesyonel olmak üzere iki temel hizmet sunar. Ekonomik çeviriler, fiyatı standart olan, hızlı ve ekonomik çözümler sunan tercümanlık hizmetidir. Profesyonel çeviriler ise kaynak dili, anadili olan tercümanlar tarafından yapılır. Profesyonel çevirilerde son aşamada proje yöneticisi tarafından kalite kontrol yapılır. Profesyonel çeviriler, özellikle kurumsal çeviriye ihtiyaç duyan firmalar veya akademik projelerde tercih edilir.

Çeviri talepleriniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.