Genel Bilgi ve İçerikler

Çamaşır Makinesi Su Almama Nedenleri ve Çözümleri?

54

Çamaşır makinesi su almama sebepleri çok çeşitlidir. Birçok sebebe dayalı olarak makinenin su alamaması ya da almayı durdurması söz konusu olabilir. Buna karşın Sultanbeyli Arçelik Servisi çağrı merkezimize ulaşan hizmet taleplerinden, bu sorunun en sık karşılaşılan nedenleri şu şekildedir;

Elektrik kablosunun yerinden çıkması ya da bozulmasına bağlı olarak su alamama

  • Emniyet ventilinde yaşanan arızalar
  • Pompa motorunun tıkanması
  • Su seviye anahtarında oluşan sorunlar
  • Motorda yaşanan tıkanma sorunu

Çamaşır Makinesi Su Almıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz nedenler, en sık karşılaşılan su almama nedenleri arasındadır. Bununla birlikte daha pek çok sebep, su alamama sorununu ortaya çıkarabilir. Su almama nedeni belirlenmeden, onarımı için çözün üretilmesi de mümkün değildir. Bu sebeple, öncelikle bir takım kontrolleri yapabilir, buna paralel olarak sorunu belirleyebilirsiniz. Sorunun karmaşık olması halinde, Çekmeköy Arçelik Servisi teknik personellerine başvurabilirsiniz.

Elektrik Priz Kontrolü

Çamaşır makinesi su almıyorsa, ilk önce yapılması gereken kontrol, cihazın elektrik alıp almadığının kontrol edilmesidir. Elektrik kesintisi siz fark etmeden süratle gidip geldiğinde, cihazınızın programı karışabilir. Böyle bir durumda da programa giremediği için su almayı keser. Elektrik kablosunun bağlı ve elektriğin olup olmadığı öncelikle kontrol edilmelidir.

Su Şebekesi Kontrolü

Suların kesilmesi veya basıncının düşmesi nedeniyle, makinanız su almıyor olabilir. Öncelikle suyun akıp akmadığı kontrol edilmelidir. Akıyorsa düşük basınçta olup olmadığına bakılmalıdır. Makineniz sık sık değişen su basıncı nedeniyle, su almama sorunuyla sıklıkla karşılaşabilir. Bu konuda Ümraniye Arçelik Servisi teknik personellerimizden görüş alabilir, gerekli su basıncına ulaşabilmek için ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Makine Kapağı Kontrolü

Bazı durumlarda, makinenin kapağı tam olarak kapanmaz. Bu durum nadiren de karşılaşılsa, tespiti oldukça zor olabilir. Kapalı gibi görünür ve her şeye rağmen makine su almaz ya da çalışmaz. Bu sebeple, bir sorunla karşılaştığınızda, makinenizin kapağını açarak, yeniden ve tam olarak kapatmayı alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederiz. Benzer şekilde makinenizde bir sorunla karşılaştığınızda ve çözemediğinizde, fişini prizden çekerek bir süre beklemeniz de önemlidir. Ardından yeniden taktığınızda, birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkabilir. Bununla birlikte, eğer makineniz sık sık su almama sorunu oluşturuyorsa, mutlaka teknik yardıma ihtiyacınız var demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.