Genel Bilgi ve İçerikler

Bilgisayar Neden Isınır?

177

Bilgisayar neden ısınır? Bilgisayar kullanımı günümüzde giderek artıyor. Özellikle uzaktan eğitim döneminin başlangıcı ile çok sayıda eve yeni bir bilgisayar alındı. Piyasada var olan yüzlerce marka ve bu markaların kullanımının ardından kullanıcılar ürünler ile ilgili çeşitli sorular sorabiliyor. Örneğin bilgisayarınız düşük bir özelliklere sahipse sizi tatmin etmeyebilir. Kaldırabileceği yükten fazla görev yüklerseniz sizi memnun edemeyebilir.

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle beraber teknolojik cihazları günlük yaşantımızın neredeyse her anında yanımızdan ayırmıyoruz. Bu cihazlar çok uzun ömre sahip olmadıkları gibi farklı sebeplerle sorun çıkartabiliyorlar. Bunlardan en çok karşılaşılanı cihazların ısınması. Bu teknolojik aletlerin ısınmasının çok farklı nedenleri olabilir. Bu elektronik cihazların ısınmasına karşın bulunan çözümler epeyce fazla. Peki, teknoloji çağında yaşayan bizleri bu sıkıntıya düşüren sebepler ve basit çözüm yolları nelerdir?

Dizüstü Bilgisayar Neden Isınır?

Son yıllarda dizüstü bilgisayarlara olan ilgi masaüstü bilgisayarlara nazaran giderek artıyor. Bu durumun başlıca nedeni dizüstü bilgisayarların bizlere sunduğu kullanış kolaylığı ve pratikliği. Dizüstü bilgisayar kullanan insanlar ilk aylarında ürünlerinden çok memnun kalıyorlar çünkü bilgisayarların ilk zamanlarında ısıları dengede oluyor. Fakat zaman ilerledikçe neredeyse tüm dizüstü bilgisayar kullanıcıları ürünlerinin ısınmasında şikâyetçi oluyor. Dizüstü bilgisayarların genelinde 2 ila 4 arasında soğutucu fan bulunuyor.

Cihaz kullanılmaya devam ettikçe bu fanlar yavaşlıyor, kirleniyor yani işlevini yitirmeye başlıyor. Eskisi gibi cihazın ısı dengesini ayarlayamadıkları için kullanıcılarına zorluk çıkarıyorlar. Açıldığı andan itibaren ısınmaya başlayan bilgisayarlar güvenlik sistemi tarafından kapanabiliyor, hatta bazı bilgisayarlar artık açılmamaya başlıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için kullanıcıların bilinçsiz bir şekilde davranmaması gerekir. Tek yapılması gereken cihazın tamiri veya daha uzun süreli kullanım için cihazı serin, rüzgâr alan bir konumda kullanmaya devam etmek.

Adaptörden Kaynaklanan Cihaz Isınmaları

Yaşamın her alanında evde, iş yerinde, okulda veya herhangi bir yerde artık çok fazla teknolojik alet kullanılıyor. Şarjlı tıraş makineleri, cep telefonları, tabletler, dizüstü bilgisayarlar hatta elektrik ile şarj olan diş fırçaları bunlardan bazıları. Her biri şarj olmak için birbirinden farklı adaptörlere yani şarj aletlerine ya da bataryalara ihtiyaç duyuyorlar. Kablosuz şarj teknolojisi günden güne gelişse de halen çoğu cihazı bağlantı kablosu ve adaptör ile şarj ediliyor. Şarj aleti veya kablosunun ısınması da artık kaçınılmaz bir problem ve bu problem ne yazık ki patlama, alev alma risklerini beraberinde getiriyor. Cihazınız şarj durumundayken adaptör el yakmayacak kadar bir ısı yayıyorsa bu normal bir durumdur yani standart ısınma denilen doğal bir durumdur. Yalnız bu ısınma sorunu el yakma seviyesinde ise cihazı şarjdan çıkarıp servise götürmeniz gerekmektedir.

Hatalı Adaptör veya Bağlantı Kablosu Kullanımı

Adaptöre veya bağlantı kablosuna bağlı ısınmaların en yaygın sebebi uyumsuz, yanlış kullanımdır. Örneğin Apple cihazınızı Apple bağlantı kablosu ve Sony adaptörü ile şarj ediyor iseniz şarj aletinin ısınması işten bile değildir. Hatta bu sebepten dolayı cihaz da ısınmaya dayalı hasar görebilir. Uyumlu cihazlar kullanmaya özen gösterirseniz bu tip sorunlarla karşılaşma riskiniz çok az olacak.

Bir diğer husus da cihaz satın alındığında verilen kablo ve adaptör yerine ucuz maliyetli ürünler satın alıp kullanmak. Ucuz ürünlerdeki sorun gerilim ve akım değerlerinin bilinmiyor olması. Böyle bir hata yaşıyorsanız maliyetli olsa da cihaz sağlığı açısından orijinal ürünler satın almanız gerekmektedir. Bu ve buna benzer durumlar yalnız telefonlar değil diğer teknolojik cihazlar için de geçerli sebep ve çözümlerdir.

Bilgisayar neden ısınır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.