Genel Bilgi ve İçerikler

Araba Nasıl Motor Kitler Yatak Sarar

932

Araba nasıl motor kitler yatark sarar? Arabalarda görülen bu sorun motor kitlemesi, yatak sarması olarak ta bilinmektedir. Motor kitlemesi yerine yatak sarması diyerek bahsetmek daha doğru olur.

Araba Nasıl Motor Kitler Yatak Sarar?

Arabalarda meydana gelen çeşitli sorunlardan bir tanesi de arabanın yatak sarmasıdır. Bu problem araçta başınıza büyük işler açıp yolda kalmanıza neden olabilecek ve ciddi anlamdan maddi anlamda başınıza masraf açabilecek bir problemdir. Arabanız bu problemi gösterdiğinde aracınızı hemen durdurup emniyet şeridine ya da müsait bir yerde durmanız en mantıklısı olacaktır. Eğer aracınız yatak sarması problemini baş göstermesine rağmen yola devam ederseniz aracınızda çok daha büyük problemlere yol açabilirsiniz.

Aracınız yatak sardığında çekici vasıtasıyla en yakın servise götürülmesi tavsiye edilmektedir. Araçtaki yatakların yağsız kalması araç aksamlarında sürtünmeye neden olur bu sürtünme sonucu aracın krank mili, pistonları, yatakları ve piston kolların da yıpranmalar oluşur ve zarar görür. Bu parçalar zarar gördükleri için işlevlerini yerine getiremezler ve dönemez hale gelirler böylelikle sıkışırlar. Motorda gerçekleşen bu probleme yatak sarması ya da halk arasında tabiriyle de motor kitlenmesi de denmektedir.

Araba Neden Motor kitler Yatak Sarar?

Bu arıza araba motorunun çok ısınmasından ya da aracın motor yağının ve suyunun azalmasından, araç bakımlarının aksatılmasından kaynaklanmaktadır. Araçta bulunan yağ pompasının arızasından dolayı görevini yerine getirememesinden de kaynaklanabilir.

Arabanın Yatak Sarması Hareket Halindeyken Nasıl Anlaşılır?

Aracın hareket halindeyken bu sorunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan ilki ise aracın yağ gösterge ışığıdır aracınızın yağı azaldığında yağ gösterge ışığı yanacaktır ama siz bu yağ gösterge ışığının yandığını fark edemediyseniz ya da yağ gösterge ışığı bozuk ise aracı yağsız bir şekilde kullanırken araçta hissedilen yanık kokusu, yatak sarmanın belirtilerinden bir tanesidir. Araç sesini dinlemekte çok önemli bir etkendir.

Aracın sesinde değişiklik var ise bu ses değişimi de yatak sarmasından kaynaklanabilir. Aracınızda fazlalaşan titreşimler de aracınızın yatak sarabileceğinin bir göstergesidir. Bunların hiç birini fark edemediyseniz araç yatak sardığında büyük ihtimalle motordan dumanlar çıkacaktır o dumanları fark ettiğinizde aracınızı durdurmalısınız. Arabanın yatak sarmış olma ihtimali çok büyüktür. Aracınızı durdurduktan sonra bir çekici vasıtasıyla aracınızı en yakın servise götürmelisiniz.

Araç yatak sarması maddi açıdan büyük masraflar çıkarabilmektedir bu yüzden aracınız yatak sardığında tamiri sırasında ortaya çıkan yüksek maliyetler doğaldır. Aracınızda yatak sarma sorunu ne kadar erken fark edilirse tamir masrafı da o kadar düşmektedir.

Arabanın Yatak Sarması Nasıl Engellenir?

Öncelikle aracınızda yatak sarmasını ve daha türlü problemlerin ortaya çıkmasını engellemek istiyorsanız, şunlara kesinlikle dikkat edilmeli;

Aracın motor yağ seviyesine düzenli olarak kontrol edilmelidir eğer yağ seviyesi düşükse üzerine yağ eklenmeli ya da yağı değiştirilmelidir. Soğutucu sıvı ya da çok dikkat edilmelidir motorun aşırı ısınmasını engelleyen bu sıvı eksilir ise üzerine eklenmelidir. Aracınızı gerektiğinden fazla zorlamamalısınız. Soğutucu sıvı ve yağ hortumları kontrol edilmelidir herhangi bir kaçak durumuna karşı tamir edilmeli ya da değiştirilmelidir. En çok da dikkat edilmesi gereken, aracınızın düzenli bakımlarını kesinlikle aksatmamalısınız.

Araba nasıl motor kitler yatak sarar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.