Genel Bilgi ve İçerikler

Ahşap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

51

Ahşap kullanmanın avantajları nelerdir? Dekorasyonda ahşap kullanımı tavsiye edilir mi? Son yıllarda iç ve dış mekân tasarımlarında ahşap kullanımı oldukça yaygın bir hal almıştır. Tavan, duvar ve taban kaplamalarında da popüler bir şekilde tercih edilen ahşap, sahip olduğu doğal güzellik ile birlikte mobilya ve aksesuar tasarımlarında da sık sık kullanılmakta.

Çevresindeki her şey ile kolayca uyum yakalayabilen bu doğal malzemenin renk tonu seçeneklerinin fazla olmasına ek olarak kolayca şekil verilebilmesi de büyük bir avantaj yaratmaktadır. Eğer siz de tasarladığınız mekânda hem minimal hem de şık bir hava yaratmak istiyorsanız, farklı tarzda ahşap dekorasyonlar ile bir bütün oluşturarak tam da hayal ettiğiniz tarzı yakalayabilirsiniz.

Ahşap dekorasyon ürünleri ve ahşap mobilyalar ise bu alanda üretim yapan firmalar aracılığıyla satın alınabilir. Bazı firmalar hazır ürünlerin yanı sıra sadece kullanıcı odaklı ürün üretimi de yapabilmektedir. Bu konuda internet ortamında veya bölgenizde arayış içerisinde olarak ilgili ayrıntılara da ulaşabilirsiniz.

Ahşap Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ahşabın birçok renk tonuna sahip olduğunu söylemiştik. Aslında dekorasyonda bu doğal malzemeyi tercih ederken göz önünde bulundurmanız gereken ilk kriter ahşabın elde edildiği ağaç türü ve renk tonudur. Çünkü kullanılan ahşap tonu, mekânın ışık dengesi ve sahip olduğu atmosferi doğrudan etkiler. Ahşap dekorasyonlarında kullanılan ağaç türüne göre renk tonları da birbirlerinden ayrılır.

Örneğin, tasarımını yaptığınız iç mekânınızda ahşabı tercih edeceğiniz ürünlerin günlük kullanıma daha dayanıklı olmasını istiyorsanız bu noktada bambu ağaçlardan elde edilen ahşap çeşidini değerlendirebilirsiniz. Çünkü bambular ısıya, neme ve darbelere karşı oldukça dayanıklı malzemelerdir. Buna ek olarak mekânda daha samimi bir ortam yaratılmasına olanak sağlayarak günlük kullanımda göz yormayan bir görüntü elde etmenize yardımcı olurlar.

Eğer tasarımın yapıldığı mekân, çok daha önemli misafirleri ağırlamak için tasarlanıyor ise bu noktada daha ihtişamlı olan tropik ağaçların koyu renginden faydalanabilirsiniz. Bu malzeme ile tasarlayacağınız klasik mobilya ve aksesuar seçenekleri mütevazı ve gösterişli bir havayı aynı anda yansıtarak uyumlu bir denge yaratacaktır.

Aydınlık ve ferah bir oda görünümü için ise İskandinav türü ya da doğal açık ahşap kullanılabilir. Gösterişten uzak ve beyaz yoğunlukta olan bu malzeme mekânda ışığı yansıtarak arttırma özelliğe sahiptir. Üstelik tropik ağaçlardan elde edilecek organik ahşap malzeme ile birlikte de doğal bir uyum sağlayarak kolayca kombin edilebilir.

Gördüğünüz gibi birden fazla mekânda  ve tarzda kullanılabilen ahşap dekorasyonlar, her türlü istek ve beklentinize cevap verecek kadar çeşitlidir. Yapmanız gereken tek şey mekânı hayalinizde canlandırmak ve doğru yerde doğru malzemeyi kullanmaktır.

Ahşap Hangi Aksesuarlarda Kullanılabilir?

Mobilya ve koltuk takımları dahil edilerek tasarlanan ahşap dekorasyonların en önemli püf noktası benzer malzemelerden yapılmış aksesuarlar ile desteklenmeleridir. Böylece bir bütünlük algısı yaratarak başarılı bir tasarım ortaya koyabilirsiniz. Bu noktada önemli olan ne tür bir aksesuarın kullanılacağı kadar aksesuarın yeri ve yoğunluğudur. Bütünlük elde etmeye çalışırken birbirine çok yakın ve göz yoran tasarımlar mekanı boğarak ahşabın yarattığı atmosferi gölgeleyebilir.

Bu yüzden ahşap tasarımlarda en çok tercih edilen aksesuar türleri genellikle resim ve fotoğraf çerçeveleridir. Özellikle düz renklere sahip odalara hareketlilik katan bu küçük detay ile birlikte mekânda sade ve mütevazi bir hareketlilik yakalanabilir. Soluk tonlarda ve küçük boyutlarda birkaç adet ahşap çerçeveyi odanın farklı yerlerinde kullanabileceğiniz gibi daha çarpıcı ve merak uyandırıcı çerçeveleriniz için büyük boyutta koyu ve rüstik ahşap malzemeler tercih edebilirsiniz.

Ahşap çerçevelerden ayrı olarak son günlerde oldukça popüler hale gelen bir diğer aksesuar ise ağaç kütükleridir. Koltuk sehpası, sandalye, komodin, köşe vazosu ya da başlı başına bir aksesuar olarak kullanılan ağaç kütükleri, çok ince detaylar ile birlikte kombinlenerek mekanlardaki doğal atmosferlerin gizli kahramanlarıdır.

Piyasada farklı renk ve şekillerde bulabileceğiniz bu dekoratif ürünleri satın alabileceğiniz gibi kendiniz kuru ahşabı temizleyip cilalayarak da elde edebilirsiniz. Romantik bir hava elde etmek için yatak odanızın köşesine yerleştirebileceğiniz ağaç kütüklerini şık bir lamba ve mum dekorasyonu ile destekleyebilir ya da banyolarınızda bakım ürünlerinizi yerleştirebileceğiniz bir dolap haline dönüştürebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak ahşap malzemesini duvar süslemesinde, mutfak dolaplarınızda ya da yer döşemelerinize farklı bir hava katmak için de parça ya da bütün halinde tercih edebilir, bu mekânlarda cesur ve doğal bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Ahşap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Ahşap, doğal bir malzeme olduğu için devamında birçok avantajı da birlikte getirir. Örneğin yüksek yalıtkanlığa sahip olduğu için evinizde huzurlu bir sessizliğe olanak sağlar.

Kullanıldığı mekânlara samimi ve doğal bir sıcaklık katarken aynı zamanda içerideki ısıyı da sabitleme özelliğine sahiptir. Ahşap döşeme kullanılan evler kış aylarında daha sıcak oldukları gibi yaz aylarında da daha serindir. Böylece yalnızca göze değil bütçeye de hitap ederek ev sahipleri için tasarruf kaynağı halini alırlar.

Ahşap malzemeler bu estetik avantajlara ek olarak insan vücudu üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahiptirler. Örneğin ahşap malzeme kullanılan bir koltukta, bu malzemenin teninize teması ile kalp atışlarınız dengelenir ve böylece kan basıncınız düşer. Bu nedenle bu tarz koltuk takımı ve yataklara sahip kişiler kendilerini çok daha güvende hissederler.

Bu özellikler ahşabın yalnızca temel avantajları arasında yer alır. Hem göze hem de gönle hitap eden bu doğa harikası malzemeyi iç ve dış mekânlarınızda kullanarak her yönden karlı çıkabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda farklı ahşap çeşidi bulunmaktadır. Ahşap kullanımının tamamen kendi göz zevkinize göre yapabilirsiniz. Piyasada aktif olarak satışa sunulmuş olan yüksek kaliteli ya da düşük kaliteli çok sayıda farklı ürün çeşidi bulunmaktadır.

Ahşap kullanmanın oldukça fazladır. Çocukların farklı ve zarar oluşturabilecek maddelere dokunmasından ziyade, bir ahşap ile iç içe olması da ayrıca istenilen bir durumdur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.