Genel Bilgi ve İçerikler

Word Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır?

57

Word otomatik düzeltme nasıl kapatılır? Bilgisayar hayatımızın her alanında kullandığımız, işlerimiz yürüttüğümüz bir cihazdır. İş hayatında olsun, eğitim hayatında olsun çoğu işimizi daha pratik ve hızlı halledilebilir hale getirmektedir. Şüphesiz ki bize sunduğu önemli özelliklerin içerisinde en ön plana çıkanı yazı yazmaktır. Yazı içerikli belgelerimizi hazırlayıp düzenlerken ise en fazla kullandığımız program Microsoft Word’dür.

Word programı metin belgelerimizi hazırlarken birçok ekstra özelliğiyle birlikte hazırlamış olduğumuz içeriği daha zengin, daha okunaklı ve ilgi çekici hale getirebilmektedir. Programın sunmuş olduğu özellikler her zaman kullanıcı odaklı olmuş, yazan kişinin daha pratik bir şekilde işini halledebilmesini hedeflemiştir. Yazılan kelimelerdeki yazım hataları, imla hataları gibi yanlışlıklar programın uyarı mekanizması tarafından belirtilmekte, hatta yanlış yazılan kelimeler düzeltilmektedir. Programın yazılan kelimeler üzerinde anlık değişimler yapması bazı yazarlar tarafından pek sevilmeyen bir durum olabilmektedir.

Word Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Word Yazım Denetimi Nasıl Kapatılır?

Word programı üzerinden yazı yazarken hatalı kelime yazımları, noktalama işaretlerinin konumu gibi konular ile karşılaşıldığında kelime veya kelime grubu altında kırmızı bir uyarı çizgisi belirtmektedir. Bu uyarı çizgisi kelimenin yazımında bir hata olduğu ifade ederken, aynı zamanda da kelimenin doğru halinin bulunduğu kelime önerileri de sunmaktadır. Altında kırmızı uyarı çizgisi beliren bir kelimenin üzerine sağ tık yapılması durumunda önerilen bu kelimeleri görebilmek ve içerisinden uygun olanı seçmek mümkündür.

Yazı yazarken hatalı da olsa kelimelerin altında bu tarz uyarı çizgisinin olmasını istemeyen veya yazım hatalarını önemsemeyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Öncelikle yazdığınız Word belgesini açınız.
  • Belgenin en alt tarafındaki mavi satır üzerinde bulunan dil seçeneğine tıklayınız. Genellikle “TÜRKÇE” yazar.
  • Açılan pencere üzerinde bulunan “Yazım veya dilbilgisi denetimi yapma” seçeneğinin başındaki kutucuğu işaretleyiniz.
  • Ardından alt taraftan “Varsayılan olarak ayarla” butonuna tıklayınız ve hemen ardından “Tamam” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Word Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Word programı üzerinden yazı yazarken hatalı kullanımlar olabilmektedir. Program tespit edebildiği hatalı yazımları otomatik olarak düzeltmektedir. Bazı kelimeler program tarafından başka bir kelime olarak algılandığı için düzeltme işlemi sonrasında yazılan kelime normal kelimeden farklı bir kelime haline gelebilmektedir. Böyle bir durumda ise yazılmak istenen cümlenin anlamı değişmektedir. Böyle bir sorun yaşamak istemeyen yazarlar otomatik düzeltme özelliğini devre dışı bırakarak yazılarını yazmayı tercih etmektedir. Bu işlemin yapılması için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

  • Öncelikle Word belgesini açınız.
  • Ardından sol üst kısımda yer alan “DOSYA” butonuna tıklayınız.
  • Açılan sayfanın sol tarafında yer alan menüde bulunan “Seçenekler” butonuna tıklayınız.
  • Açılan sayfanın sol tarafında yer alan menüde bulunan “Yazım Denetleme” butonuna tıklayınız.
  • Ardından açılan seçenekler içerisinde yer alan “Yazarken yazımı denetle” seçeneğinin başındaki kutucuk işaretli ise işareti kaldırınız ve “Tamam” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Word otomatik düzeltme nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımız ile düzeltme işlemlerini tamamlayabilmişsinizdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.