Genel Bilgi ve İçerikler

Villa Emlak Vergisi Ne Kadar?

234

Villa emlak vergisi ne kadar? Emlak vergisi, arsa, konut gibi taşınmazların mülk sahipleri tarafından her yıl iki taksitle ödemesi gereken bir vergi türüdür. Mülk sahipleri sahip oldukları taşınmazları hissedar olarak sahiplerse yani mülk sahibi birden fazla ise her hissedar kendi hisse oranında emlak vergisi ödemektedir. Emlak vergisi bazı alanlarda Varlık Vergisi olarak da geçmektedir.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Emlak vergisi hesabı, konutun bulunduğu bölgenin belediyeleri tarafından yapılmaktadır. Emlak vergisi hesaplanırken Maliye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak belirlediği binanın metrekaresinin inşaat bedeli ve bağlı bulundukları belediyeler tarafından belirlenen asgari metrekare birim hesabı dikkate alınır. Bu durum da konutun inşaat bedeli bakanlıklar tarafından belirlenirken asgari birim hesabı belediyeler tarafından yapıldığı için emlak vergisi hesabı konutun bulunduğu bölgeye ve bağlı olduğu belediyenin hesabına göre değişebilmektedir.

Emlak Vergisi Ne Kadar?

2021 yılında emlak vergisi artış oranları yüzde 4,55 olarak belirlendi. Bu orana istinaden 2020 yılında ödenmiş olan emlak vergilerinin üzerine yüzde 4,55 oranında bir zam gelmiş oluyor. Bu da konut, arazi, işyeri gibi alanlarda ayrı ayrı tespit edilmektedir.

Villa Emlak Vergisi Ne Kadar?

Villa Emlak Vergisi Ne Kadar?

Villa emlak vergileri hesaplanırken konut oranları kullanılmaktadır. Yine bu oranlar villanın bağlı bulunduğu belediyeler tarafından asgari metrekare birim hesabı yapılarak belirlenmektedir.

Konut, işyeri, arazi için farklı vergi oranları kullanılmaktadır. Bu oranlar; Büyükşehir kapsamı dışında ve Büyükşehir kapsamı içerisinde yer alan yerler olarak değerlendirilir. Konutlar için bu oran Büyükşehir dışında ise binde bir, Büyükşehir içerisinde ise binde iki şeklindedir. Ve villalar da bu oranın içine dahildir.

Örneğin 100.000TL değerinde bir konutun vergisi, Büyükşehir dışında ise 100 TL, Büyükşehir içinde ise 200 TL olarak değerlendirilmektedir.

Emlak Vergisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye gidilerek emlak vergisi için başvuru yapmak mümkündür. Başvuru için belediyeye gidildiğinde bir başvuru formu verilmektedir. Bu başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak gerekmektedir. Bu formla beraber belediyeye teslim edilmesi gereken belgeler; konu edilen taşınmazın tapusu, bina için mevcut kullanma izni, mülk sahibinin ikamet adresi, T.C. kimlik numarası verilerek başvuru işlemleri gerçekleştirilir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak Vergileri konutun bağlı bulunduğu belediyelere gidilerek ödenebilmektedir. Mülk sahibi isterse belediyenin banka hesabına da EFT veya havale yoluyla ödeme yapabilmektedir. Bazı belediyelerde e-belediye sistemi, borç sorgu sistemi mevcut olup T.C. kimlik numarası ile ödeme imkanı bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

Konutun bağlı olduğu belediyeler aracılığıyla veya e-Devlet yoluyla borç sorgulaması yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi Dairesi hizmetleri konulu işlem aracılığıyla da emlak vergisi borç durumunu öğrenmek mümkündür.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi aynı yıl içerisinde iki taksit şeklinde ödenmektedir. İlk taksit mayıs ayında, ikinci taksit ise kasım ayında ödenmektedir. Mayıs ayında ki taksitin 31.05.2021, kasın ayında ki taksitin 30.11.2021 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Villa emlak vergisi ne kadar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.