Genel Bilgi ve İçerikler

Tezkere Bırakmak Nedir? Nasıl Tezkere Bırakılır?

1.920

Tezkere bırakmak nedir? Nasıl tezkere bırakılır? Askerlik görevini yapacak yaşa gelen her Türk gencinin vatan borcunu ödemek için askere gitmesi gerekir. Eğer kişi lisans ya da yüksek lisans eğitimi alıyorsa bu yaşlar okuduğu yaşa göre değişiklik gösterir. 21 yaşına girmiş ve herhangi bir eğitim almayan gençler askere gitmekle yükümlüdür. Askere gidip vatan görevini yapan gençler tezkere almaktadır. Tezkere, askerlikle ilgili sözlük anlamı olarak “bir işe izin verildiğini bildiren resmi kağıt” demektir. İlk anlamı ise “küçük bir kağıda yazılmış not, pusula demektir. Zaten askerliğini bitiren gençler askerliklerini bitirdiklerine dair bir kağıtla yani tezkere ile evlerine geri dönerler. Askerliğini bitirmeyenlere ise tezkere verilmemektedir…

 Tezkere Bırakmak Nedir?

Askerler için tezkere bırakmak “askerlik görevini bitirdikten sonra orduda sürekli kalmak üzere başvurup gereken işlemi yaptırmak” anlamına gelmektedir. Yani askerliğini yaparken artık bu işi meslek olarak devam ettirmek isteyen gençler gerekli işlemleri yaptırıp askerlik mesleğine geçiş yaparlar, askerde kalmak denilen olay da budur. Aldıkları eğitim düzeyine göre bu işlemlerden sonra gerekli görevlere gelirler. Eğitim seviyesi yükseldikçe tezkere bırakma sonrası görevler de yükselmektedir. Lisans okuyan bir kişi ile lise mezunu olan bir kişi tezkere bıraktığı zaman aynı işi yapmazlar. Daha yüksek eğitimi almış olan kişi dolayısıyla daha yüksek görevlere gelmektedir.

Tezkere bırakmak isteyen asker başvuruda bulunur ve belli bir süre sonra sınava alınır. Sınavda başarı gösteren askerler görev süreleri bittikten sonra asıl görevlerine devam ederler. Sınavı geçemeyen askerler de normal askerliklerini bitirip tezkere alırlar ve evlerine geri dönerler.

 Tezkere Bırakma Şartları

Tezkere bırakmak olarak bilinen askerliğin devamlı hale getirilip bir meslek şeklini alması o kadar da kolay bir işlem değildir. Eğer sanıldığı kadar kolay olsaydı askere giden sayısız genç tezkere alacağı vakit tezkere bırakıp asker olarak hayatına devam ederdi. İhtiyaca yönelik asker alımı yapıldığı için her başvuruda bulunan askeri askerlik mesleğine almak bu meslek grubunda da yığılma meydana getirir. Bu sebeple kolay bir adım değildir. Tezkere bırakmak için askerlik mesleğini cezasız biçimde bitirmiş olmanız gerekmektedir.

Askerde kalmak yani tezkere bırakmak isteyenlere iki başlık sunulur: uzman çavuş ve uzman onbaşı. Bu iki kolda gerekli eğitim ve askerlik şartlarını yerine getirmeniz durumunda tezkere bırakmış olursunuz. Askerliği yaparken eğer çavuş rütbesine ulaşırsanız askerlik boyunca yapılacak atış ve fiziki etkinlikler üstleriniz tarafından takip edilir. Bu işteki değerlendirmeler sizin uzman ve astsubay alımları döneminde işinize yarayacaktır.

Askerde tezkere bıraktığınızda uzman olarak göreve devam edersiniz. Fakat tezkere bırakacak kişilerin sayısı TSK tarafından belirlenir. Bu sayı da ortalama yüzde 2 ve yüzde 3 arasıdır. Askerde tezkere bıraktığınız zaman direkt astsubay, subay gibi rütbeli olamazsınız. Bunun için belirli sınavları başarı ile tamamlamış olmanız gerekmektedir. Üstlerinin takdirini almak, sicil puanını yüksek tutmak, askeri sınavlardan yüksek notlar almak, askerlik hayatı boyunca hiç ceza almamak gibi etmenler de kişiyi yükseltmeye yardımcı olur. Sonuç olarak askerde kalmak cazip gelebilir fakat ihtimali düşüktür ve oldukça zor bir iştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.