Genel Bilgi ve İçerikler

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

202

Plaka tanıma sistemi nedir? Artan nüfus, araç üretim teknolojisinin iyileşmesi ve bu doğrultuda araç üretim sayısının artması çok sayıda yeni sistemi de beraberinde getirdi. Yaşamın daha sistematik, derli toplu bir şekilde devam edebilmesi için “kontrol etme” güdüsü çok sayıda ürüne de atandı. Bu ürünlerden bir tanesi de plakaları okuyabilen – tanıyabilen sistemler bütünüdür. Bu sistemlerin ilk ortaya çıkışı, 1976 senesine, İngiliz Polis Teşkilatına dayanmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere bu sistemler, plakaları okuyabilmektedir. Bunun için çeşitli optik kamera tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Bu okuma ile plakanın yeri, plakanın hangi ülkeye ait olduğu, plakanın parlaklığı – solukluğu, plaka üzerindeki harf ve renkler gibi çok sayıda unsur tespit edilebilir. Sistemlerin yer aldığı, araç giriş ve çıkışının yapıldığı alanlarda otomobillerin kontrolleri daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu sistemler oldukça teknolojiktir.

Plaka Tanıma Sistemleri Neden Kullanılır?

Plaka tanıma sistemi nedir? Sorusuna cevap ardından, bu sistemlerin nerde kullanıldığından da bahsetmek isteriz. Sistemin çok sayıda farklı kullanım amacı bulunur. Bu amaçlar, bulunulan yeri koruma iç güdüsü yani savunma, araçları kontrol altında tutma gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Veya ücret tahsilatı, gibi farklı sebeplere bağlı da kullanabilmektedir. Askeri alanlar, kamu binaları, otoparklar, siteler… Kısacası plaka tanıma sisteminin kurulumuna uygun her alanda bu sistemlere rastlamak mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemi Nereden Alınır?

Bu konuda tercih edilebilecek çokça firma bulunuyor. En iyi firmalardan bir tanesi Çözüm Arge. Firma web sitesi ise Cozumarge.com.tr. İşinde uzman bir firma olan Çözüm Arge, Donanım ve yazılım konularında çok sayıda hizmeti bir arada sunuyor. Kısacası:

  • Otopark yazılımları
  • Turnike sistemi
  • Vücut ısısı ölçüm sistemleri
  • Kapı açma motoru

Ve daha çok sayıda konu için kendileri ile iletişime geçmek mümkün. İstanbul’dan Türkiye, hatta Dünya geneline kendileri ürün ve yazılım hizmeti veriyor.

Plaka Tanıma Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Plaka tanıma sistemi nedir? Sorusuna alınan cevabın ardından, çok sayıda firma bu ürünleri temin etmek istemektedir. Doğal olarak plaka tanıma sistemi fiyatları ne kadar? Şeklinde arayış içerisinde olunur. Sistemlerin marka ve modelleri firmadan firmaya değişiklik gösterir. Temin edilecek toplam cihaz sayısının da fiyat belirlemede önemi oldukça büyük. Doğru bir fiyat bilgisi alabilmek için Çözüm Arge ile iletişim kurabilirsiniz.

Otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemleri

Otoparkların mevcut işleyişini kolaylaştırıcı bazı sistemler bulunur. Ücret tahsilatının düzgün bir biçimde yapılabiliyor olması oldukça önemli. Bu durum karmaşıklığın da önüne geçer. Plaka tanıma sistemi otoparka giriş yapan araçların plakaları kontrol edilir. Aracın otoparkta kaldığı süre hesaplanır. Belirli bir tarifeye gör ücret tahsilatı yapılır. İlkel yöntemlerde ise tahsilat ve kontrol süreçleri daha zorlu olabilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemi Setleri

Plaka tanıma sistemi nedir? Sorusuna cevap alan çok sayıda kuruluş, sistemlere yönelik ihtiyaç içerisinde olabilmekte. Çözüm Arge teminatı ile satışa satışa çıkarılan bu teknolojik setler ikiye ayrılmaktadır. Ekonomik plaka tanıma sistemi seti 1 adet 2.8 – 12mm 2mp Ip dahua kamera, 1 adet Çözüm plaka tanıma sistemi lisansı, uzaktan kurulum, 1 sene uzaktan destek ile sunuluyor. Bir de Pro set mevcut. Pro plaka tanıma sistemi ise 1 adet Tiandy 1.3 mp Ip Box kamera, 1 adet 5-50mm Tamron lens, 1 adet 9 ledli muhafaza, bedava dağıttığı kurulum ile 1 senet uzaktan destekten oluşmaktadır.

Bu setler, konumlandırıldığı alanlarda uzun seneler boyunca güvenle kullanılabilir. Kurulum ardından 1 yıl içerisinde destek almak arzu ettiğiniz durumlarda Çözüm Arge firması, sizlere uzaktan destek olacaktır. Sistemlerin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de ücretli otoparklardır. Bu alanlarda sistem ücret tahsilatı daha da kolay olmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?
Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka Tanıma Sistemi Satış Firması

Şirketlerden bir tanesi Çözüm Arge yani Cozumarge.Com.Tr ‘Dir. Sektöründe bulunan ihtiyaçları en iyi biçimde giderebilme yeteneğine sahip bu firma, taleplerinize yönelik nitelikli çözümler sunacaktır. Verilen hizmet ve ürünlerin kalitesine göre fiyatların uygun olduğunu söyleyebiliriz. Çözüm arge yalnızca bu konu da değil, çok sayıda farklı konu da da hizmet veriyor.

Neden Plaka Tanıma Sistemine İhtiyaç Duyulur?

Plaka tanıma sistemi, günlük iş operasyonlarında kuvvetli bir varlık haline geldi. Ülkemizin karayollarının artan ticarileşmesi ile beraber, otoparklarda ve diğer sabit yerlerdeki plaka numaralarını hızlı bir biçimde tanımak, bulmak ve kaydetmek için bir metoda sahip olmak son derece önemlidir. Plaka tanıma sistemi, güvenli bir sitede kullanımı günden güne artmaktadır. Bu sayede sitelerin ya da otoparklara araçların daha hızlı giriş ve çıkış yapabildikleri gözlendiği. Ayrıca güvenlik durumunu da arttırmaya başlayan plaka tanıma sitemi günden güne kullanımını arttırmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Otomatik bir plaka tanıma sistemi, marka, model, yıl ve renk gibi temel plaka bilgilerini gerektirir. Daha sonra, makine görüntüyü satıcı tarafından saklanan plakaların depolanmış bir veri tabanıyla eşleştirecektir. Çoğu plaka tanıma sistemi, birkaç dakika içinde 100 plakayı tarayabilir. Makine plakayı başarılı bir biçimde tarayamazsa, eşleşmeyen bir plaka uyarısı verecektir.

Çoğu plaka tanıma sistemi, kamuya açık olan verileri kullanır. Birçok üretici, kolay yazılımı olan plaka tanıma yazılımı sunar. Çoğu satıcı, yazılımını satmadan önce ürünlerini değerlendirmek için bedava dağıttığı bir deneme kullanımı sunar. Bazı şirketler ayrıca sorunlar ve güncellemeler için teknik destek sunmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Faydaları

Otomatik plaka tanıma, otoparklarda, yol kenarlarında ve ayrıca otoyol geçiş ücretlerinde bulunan otomatik plaka tanıma sistemi araç konum bilgilerini üretmek için araç plakalarını okumak için resimlerdeki dijital optik karakter tanımayı kullanan yeni bir teknolojidir.

Halihazırda kapalı devre televizyonu, yol kuralı dedektörlerini veya bu amaç için özel olarak tasarlanmış kameraları kullanabilir. Bu teknoloji aynı zamanda plakaları taramak ve ardından bunları merkezi bir sunucuda dijital olarak yazdırmak için de kullanılır. Taranan plakalar daha sonra bir katı hal lazeri veya geleneksel bir PC tabanlı bilgisayar kullanılarak bir optik işlemle işlenir. Son adım, elde edilen verileri kâğıda yazdırmaktır.

Otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemi

Bu sistemlerin tamamına Çözüm arge güvencesi ile ulaşabilirsiniz. Yetkisiz araç girişlerinin önüne otoparklar için plaka tanıma sistemi aracılığıyla geçilir. Özel bir teknoloji sayesinde araçların plakaları belirli bir mesafeden okunabilmektedir. Araca özel ücret tarifesi uygulanabilmektedir. Bariyer, sadece belirli plakalara özel olarak kaldırılabilir. Genel olarak sistemleri kullanmayan otoparklarda ücret tahsilatı daha zor olmaktadır. Ve giriş çıkışlar daha zor kontrol altında tutulur.

Otoparklarda Ücret Tahsilat Kolaylıkları

Plaka tanıma sistemi için otoparklarda ücret tahsilatının ve bilgileri manuel olarak kaydeden bir personele duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılması gibi mevcut yöntemlerin yerini alması beklenmektedir. Uzmanlara göre, bu yeni teknolojileri uygulamanın ilk maliyeti 5 sene içinde geri kazanılacak. İlk uygulama, gelir yaratma potansiyelinin en yüksek olduğu yüksek riskli park alanlarına odaklanacaktır. Bu teknoloji daha yaygın hale geldikçe, otoparklarda diğer ücret tahsilatları belirgin hale gelecektir. Çözüm Arge, turnike sistemi konusunda da tercih edilebilir bir firma.

Plaka tanımanın geleceği ile alakalı bir diğer husus, bu teknolojinin ayrıntılı bir plaka veri tabanı sistemi ile entegrasyonudur. Şu anda pek çok şirket, kullanıcılara kendi özel veri tabanlarına erişim sağlayabilmektedir. Bununla beraber, böyle bir sistemi çalıştırmanın maliyeti çoğu şirket için engelleyici olacaktır. Sonuç olarak, ayrıntılı bir veri tabanında plaka tanıma sistemi uygulama maliyetinin büyük oranda daha düşük olması ve daha düşük maliyetli olacağı beklenmektedir.

Plaka tanıma sistemi nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Plaka tanıma sistemlerine yönelik olarak daha detaylı bilgilere ulaşmak ister misiniz? Ürünleri incelemek, satın alabilmek için Çözüm Arge iyi bir tercih olacaktır.

https://www.cozumarge.com.tr/plaka-tanima-sistemi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.