Genel Bilgi ve İçerikler

Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

170

Oyun bilgisayarı nasıl olmalı? Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat edilmeden bilinçsizce alınan bir bilgisayarın özellikleri amacı karşılamayabilir ve bütçeye olumsuz yönde etki edebilir.

 Oyun Bilgisayarlarını Diğer Bilgisayardan Ayıran Temel Farklar Nelerdir?

Öncelikle oyun bilgisayarlarının iş bilgisayarlarından en büyük ve en temel farkı ekran kartlarıdır. Nitekim yeni nesil oyunlar yüksek performanslı ekran kartlarına ihtiyaç duymaktadır. GPU, ekranda görüntülenen pikselleri oluşturur ve GPU ne kadar güçlü olursa o kadar kusursuz bir oyun deneyimi sağlar.

Bir diğer önemli fark ise ekran yenileme hızlarıdır. Bu ise FPS oyunlarında rakibi pürüzsüz bir şekilde takip edip etkili vuruşlar yapmayı sağlayacaktır.

 Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı?

En temel farkın GPU ve ekran yenileme hızı olduğunu belirttikten sonra kusursuz bir oyun deneyimi için elbette dikkat edilmesi gereken birçok husus mevcuttur. Örneğin, ekran çözünürlüğü ne kadar fazla ise aynı oranda ekranda görülen detay sayısı da fazla olacak ve oyunlarda hiçbir ayrıntı gözden kaçmayacaktır. Diğer husus ekran boyutu ve türüdür.

Ekran boyutu oyunları geniş perspektiften görmeyi ve rahat bir görüş açısına sahip olmayı sağlayacaktır. Ekran tipi ise daha gerçekçi ve canlı renkler ile yüksek oyun performansı sunar. İşlemci ve ram birbirini tamamlayan olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple donma ve kasma problemleri yaşamamak için yüksek performans sunan işlemci ve ram seçimi yapılmalıdır.

Depolama için yüksek okuma ve yazma hızları sunan SSD kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede oyunlar hızlı bir şekilde açılıp herhangi bir takılmaya mahal vermeyecektir. Tüm bu donanımların seçiminde ne tür oyunlar oynanacaksa performansı da o oyunlara yönelik seçilmelidir. Aksi takdirde hiç kullanılmayacak bir performans için gereksiz bütçe harcaması yapmak kaçınılmazdır.

 Oyun Bilgisayarı Seçimi Nasıl Olmalı?

Dizüstü veya masaüstü tercihi tamamen kişinin kullanım şekline göre belirlenmelidir. Masaüstü bilgisayarı nispeten uygun fiyatlara bulabilmek mümkün olsa da dizüstü bilgisayarın kolayca taşınabilir olması göz önünde tutulması gereken bir husustur.

Alım öncesinde donanım özellikleri belirlenmeli ve buna uygun bilgisayar araştırması yapılmalı ve tercih o yönde kullanılmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.