Genel Bilgi ve İçerikler

Öksürüğe Ne iyi Gelir?

68

Öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle öksürük nedir? Vücut, yabancı cisimlerin akciğerlere girmesini önlemek için öksürük refleksini harekete geçirir. Bu nedenle öksürük vücudun gerekli bir tepkisidir. Ancak uzun süren bazı öksürük atakları boğaza zarar verebilir ve günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir.

Özellikle solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel değişiklikler sırasında ortaya çıkan öksürük, bazen önemli bir hastalık belirtisi olabilir. Öksürük hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın bir rahatsızlıktır.

Tüm bu yöntemleri ve daha fazlasını sizler için hazırladığımız detaylı yazımızda öğrenebilir ve öksürüğün tehlikelerini öğrenebilirsiniz.

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük, mukus içermeyen bir öksürük türüdür. Kuru öksürük de boğazda tahrişe neden olabilir. Bu tür öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda ortaya çıkar ve astım, reflü ve üst solunum yolu öksürük sendromu olan kişilerde daha sık görülür.

Reflü ve sinüzit gibi rahatsızlıkları olan kişilerde gece kuru öksürük görülebilir. Kuru öksürük sadece kişinin boğazını tahriş etmekle kalmaz, aynı zamanda kalitesiz uykuya da neden olabilir. Kuru öksürük ayrıca baş dönmesine, kusmaya ve idrar kaçırmaya neden olabilir.

Sigara içenlerde olduğu kadar sigara dumanına maruz kalanlarda da görülen kuru öksürüğün giderilmesi için ortamın havalandırılması şarttır. Özellikle astımı olan kişilerde, kokulu ve havasız bir ortam öksürük nöbetlerini tetikleyebilir.

Kuru öksürük devam ediyorsa ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa, nedenini belirlemek ve tedavi etmek için bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Kuru öksürük, diğer öksürük türleri gibi basit bir hastalığın belirtisi veya akciğer kanseri gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Hamilelikte öksürüğün nedeni solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkın olmanızdır. Hormonal dengenin değişmesiyle balgam üretiminde bazı değişiklikler meydana gelir. Daha az balgamlı kuru öksürük yaygın olmakla birlikte, aşırı balgam üretimi de olabilir. Öksürüğü olan hamileler tedavi konusunda dikkatli olmalıdırlar; Öncelikle doktorlarına danışmalı ve tedavilerine buna göre devam etmelidirler.

Bebeklerde Öksürük

Çocuklarda ve bebeklerde öksürük, anne babaları oldukça rahatsız eden bir durumdur. İklim değişikliğine bağlı olarak sıklıkla solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla ilişkilendirilse de, çocuklarda öksürük bazen ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle bebeklerde hırıltılı öksürük, zatürre ve bronşit belirtisi olabilir.

Çocuklarda öksürükle beraber; yüksek ateş, morluklar, gece uyanmaları ve nefes darlığı gibi belirtiler görülmesi durumunda aile fertlerinin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Kalıcı bir hasar olmaması ve bebeğin sağlığının geri kazanılması için çocuk doktoruna semptomların ortaya çıktığı koşullar hakkında bilgi verilmesi önemlidir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Peki öksürüğe ne iyi gelir? Kalıcı öksürüğü olan kişiler için tedaviler bir doktor tarafından tespit edilir, ancak öksürüğün şiddeti ve boğazdaki tahriş edici etkisi evde basit yöntemler ile azaltılabilir.

Bazı hastalıklarla baş edebilmek için vücudun bağışıklığını artırmak çok önemlidir. Düzenli egzersiz ve spor yaparak sağlıklı hissetmek mümkündür. Özellikle kış aylarında beslenmeye dikkat edilerek ve C vitamini alınarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların neden olduğu öksürüklerin önüne geçilebilir. Günlük hayatta öksürüğü önlemek için bol sıvı tüketilmesi, tahriş edici içecek ve yiyeceklerden uzak durulması önerilir.

Alerjik öksürük şikayeti olan kişiler polen seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde bulunmamaya dikkat etmelidir. İlkbaharda alerjik reaksiyonlar artar, böylece hava durumunu gözlemleyerek ve doğru yeri seçerek öksürüğü önleyebilirsiniz.

Polenin yanı sıra kirli ve havasız bir ortamda bulunmak öksürüğün şiddetini artırır. Sigara öksürüğe neden olan bir diğer faktördür.

Ayrıca buharlı makineler kullanılarak veya sobanın üzerine bir kap su konularak kuru hava evden uzaklaştırılır. Nemli ortamda öksürük şiddetlenmez ve boğaz kurumaz.

Öksürük ev yapımı içeceklerle de giderilebilir. Boğazda öksürüğün neden olduğu tahrişi azaltmak için ılık süte biraz bal eklenir. Kekik, ıhlamur, gül, adaçayı, nane ve zencefil gibi bitkilerle hazırlanan çaylar da boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Besleyici ve hafif bir çorba boğazı yormaz aksine boğazı rahatlatır. Ayva çayı, öksürük için önerilen başka bir yöntemdir.

Sizler için öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgiler için ziyaret edebilirsiniz.

https://doktorbul.com/blog/oksuruge-ne-iyi-gelir 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.