Genel Bilgi ve İçerikler

Mutfakta Böcek Neden Olur?

Mutfakta Böceklerden Kurtulmanın Yolları Neler?

908

Mutfakta böcek neden olur? Mutfaktaki böceklerden kurtulmanın yolları nelerdir? Doğada yaşam alanlarına sahip olan böcekler evlerde de kendilerine yaşam alanları bulurlar. Bu böcekler küçük yapıları sayesinde kendilerine oldukça rahat yaşam alanları oluştururlar. Hayatta kalabilmeleri için açlık konusunda son derece dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Gıdaların depolandığı ve saklandığı bölmelerde kendilerine mekan edinirler. Evde yaşayan insanlara oldukça rahatsızlı veren böcekler bazı yöntemlerle uzaklaştırılır.

Mutfakta Böcek Neden Olur?

Gelelim asıl sorumuzun cevabına. Mutfakta böcek neden olur? Evlerde en çok mutfak bölümünde rastlanır böceklere. Diğer odalarda nadiren görülen haşerelerin mutfağı seçmelerinde bazı nedenler vardır. Tüm canlıların yaşamak için ihtiyacı olan gıdaya ihtiyacı vardır. Hayatın devamlılığı için gıda maddelerinin depolandığı mutfaklar haşereler için vazgeçilmez yerlerdir. Gündüz pek fazla görünmeseler de geceleri bu gıdaların üzerinde çalışmalar yaparlar. Yuvalarına taşıdıkları gıdaları depolama yaparak gıda tedariklerini de bu şekilde sağlarlar.

Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için besine ihtiyaçları vardır. Canlılar, besinleri doğal iç güdülerine göre ayırt edip seçer. Böceklerde bir radar sistemi bulunur. Genel olarak böcekler geceleri beslenirken, gündüzleri ise dinlenmekle geçirir. Tabi bu durum böcekten böceğe farklılık gösterir. Mutfakta açık bırakılan yiyecekler, yere düşen kırıntılar böceklerin radar sistemine takılır. Bu yüzden genel olarak böcekler, diğer yerlere göre mutfakta daha fazla olur.

Mutfakta Hamam Böcekleri

Canlıların en çok ihtiyaç duydukları besinlerden biri de sudur. Su hayatın varlığına ve devamlılığına işarettir. Hamam böceklerinin de su olan bölgelerde yaşam kurmaları normal bir durumdur. Mutfaklarda su ile olan bağlantısal nedenlerden dolayı hamam böcekleri buraya gelerek su birikintilerinden yararlanmaya çalışırlar. Burada yuva kurarlar ve çoğalırlar.

Farelerin Yaşam İçim Tercihleri

Fareler evlerde yaşanan en büyük haşere sorunlarından biridir. Fareler insanlar için korkutucu bir haşeredir. Tedirginlik veren bu hayvanlar evlerde gıda arama işinde de oldukça başarıdırlar. Özellikle insanların olduğu bölgelerde kendilerine yaşamsal sebepler bulan fareler sıkça karşılaşılan durumlardır. Farelerle yapılan mücadelenin çeşitli yöntemleri olsa da her zaman karşılaşma ihtimali vardır.

Karıncalar İle Evde Yaşam

Karıncaların toprak altında yaşamaları ve yuvalarına olan bağlılıkları gıda depolama açısından önemlidir. Tatlı ve çeşitlerine olan ilgileri onları evlerdeki gıdaların keşfine zorlar. Tatlıya bu kadar meyilli olan karıncalar toplu olarak buldukları besinleri hemen tüketmek yerine yuvalarına taşıyarak depolarlar.

Mutfaktaki Böceklerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

  • Mutfakta böceklerin ilgisini çekecek olan gıdaların meydanda olmamasına dikkat etmek
  • Yemekten sonra bulaşıkların koku neden olmayacak zaman diliminde hemen yıkanmasına önem vermek
  • Çöplerdeki gıda ve besin artıklarının bekletilmeden atılması veya kapaklarının kapalı tutulmasını sağlamak
  • Genelde kapı altlarında, mutfak giderlerinin kenarlarından, duvarlardaki oluşan çatlaklardan veya pervazların olduğu kısımlardan giriş yaparlar. Bu kısımların dolgu malzemeleri ile doldurulmasını sağlamak.
  • Haşereler yaşamak için su ve gıdaya ihtiyaç duyduklarında arama ve keşif için gezinmeye başlarlar. Su ve gıda ve dökülmelerini bulduklarında oraya yerleşirler. Bu yüzden ıslak zeminlerin olmamasına ve gıda dökülmelerine dikkat etmek gerekir.

  • Evlere alınan gıda maddelerinin üzerinde böceklerin larvaları bulunuyorsa buda böceklerin yerleşmesine neden olur. Eve alınan gıdaların yıkanması gerekir.
  • Haşereleri evden uzaklaştırmak için tarçın, acı biber yağı, lavanta, kekik, tebeşir ve çamaşır sulu bezlerin konması böceklerin uzaklaşmasını sağlar. Temizlik böceklerin en hoşlanmadığı durumlardan biridir. O yüzden en güzel çare sıkça yapılan ev temizlikleridir.

Mutfakta böcek neden olur? Mutfaktaki böceklerden kurtulmanın yolları nelerdir? Sorularına, sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Özellikle sıcak havaların artmasıyla birlikte böcekleri daha fazla görür olduk. Az önce belirtmiş olduğumuz yöntemlerle böceklerden kurtulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.