Genel Bilgi ve İçerikler

Müşteri Hizmetleri Nasıl Olunur?

Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

267

Müşteri hizmetleri nasıl olunur? Müşteri temsilcisi; Bağlı olduğu firmanın müşterileri ile olan ilişkilerine ilk maruz kalan kişilerdir ve İki kısma ayrılır. Bunlar İnbound ve Outbound’ dur. Yani iç/gelen aramalar ve Dış/giden aramalardır. Gelen aramalarda müşteri temsilcisi genelde yapılan Hizmet sorun, düzeltme ve bilgisini iletmekle yükümlü gruptur. Giden aramalar ise müşteri bilgilendirilmesi, ilave satış sunumları vb.’ dir.

Müşteri Hizmetleri Nasıl Olunur?

Firmalar alt üstlenici firmalara (Taşeron) bu işleri yaptırırlar ve bu alt firmalar çeşitli iş ilanı sitelerine ilan açarlar. Bunlar; Bankacılık, Telefon Operatörleri vb. firmalardır. Yani müşterisi ile sürekli temas halinde olması muhtemel alanlara sahip işletmelerdir.

Müşteri Hizmetleri İşe Alım Süreci

Başvuru sonrası adaylara uygunluk durumuna göre geri dönüş yapılır, gerekli doğrulama ve kişinin iş arayışının sürdüğünün teyidi yapılır. Aday ile ortak bir tarih/saat belirlenir ve mülakat süreci başlar. Mülakatta; adayın kabiliyet ve diksiyon olarak ilk iki önemli kriteri sorgulanır.

Müşteri Hizmetleri Nasıl Olunur?

Mülakatlarda başarı gösteren adaylardan satışa yönelik becerisi olanlar yani ikna kabiliyeti olanlar Dış aramalar bölümüne, kriz yönetimi, analitik yorumlama ve çözüm odaklı olanlar ise gelen aramalar bölümüne yönlendirilir.

Gerekli değerlendirilmelerin sonucunda adaylara eğitim süreci sunulur. Firmanın gerekli ürün ve faydaları konusunda tüm yetkinlikleri kazandırılır.

Eğitim sonrası gerekli sınavlardan sonra başarı gösteren adaylar çağrı karşılamaya usta öğreticilerinin de desteği ile başlar.

Müşteri Hizmetleri Olma Şartları Nelerdir?

Çalışma saatleri firmaların prensiplerine göre değişiklik göstermektedir. Ama genelleme yapacak olursak; vardiyalı sisteme dahil olarak en az 8 ve 11 saatler arasında olabiliyor. Part time ve full time da çalışılabilen firmalar da mevcuttur.

Ücretlendirmesi de buna bağlı olarak çalışma saatleri, personelin yetkinliği ve performans değerlendirmesi, kullanılan lisan, satış kanalında ise satış karşılığı alınan primler, ikramiyeler, ödüllendirmeler vb. unsurlara bağlı olmakla değişim göstermektedir.

Müşteri Temsilcisi Olmak İçin Tavsiyeler

Öncelikle sabır, saygı son derece önemlidir. Saygıdan asla taviz vermemek gerekir. Firmalar bu konuya son derece dikkat eder. Diksiyonunuzun doğru olmasını ister. Müşteri temsilciliği masa başı oluşu ile kolay bir kazanç sağlama kapısı olarak da görülse de adapte olamayan ve telefondan konuşmayı sevmeyenler için eziyettir. Siz de bilirsiniz ki insanla ile uğraşmak gerçekten zordur. Fakat başarılı olacağına inanan tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum zor olduğu kadar da zevklidir.

Müşteri hizmetleri nasıl olunur? Müşteri temsilcisi nasıl olunur? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.