Genel Bilgi ve İçerikler

İç Mekan Dekorasyon Bölümü Nedir?

181

İç mekan dekorasyon bölümü nedir?  İç mekân tasarımı ile ilgili birden fazla bölüm bulunmaktadır. Bunlarda iki yıllı olanlar olduğu gibi dört yıllık lisans bölümü de vardır. Bu bölümlerden mezun olan kişiler yetkileri dahilinde bir iç mekânın tasarımı ve yürütülen projesi gibi şeylerinden sorumludur. Bir mekanın kullanıcısının isteklerini karşılayabilmesi, doğru bir şekilde dekorasyon yapılabilmesi ve yaşanılabilir bir estetik alan oluşturulabilmesi için bu meslekler önemlidir.

İç Mekân Tasarımı Teknisyeni

Bu kişiler Anadolu Meslek ve normal meslek liselerinin iç mekân tasarımı adı altındaki bölümlerinden mezun olarak bu mesleği yaparlar. Tabi ki kendilerini ilerletmek için üniversite sınavı aracılığıyla bir lisans ya da ön lisans eğitimi alabilirler. Mimarlık ve iç mimarlık bürolarında, mobilya tasarımı yapan stüdyolarda ya da aksesuar tasarımı yapan stüdyolarda teknik eleman olarak çalışabilirler. Yaratıcı özellikte ve estetik gözünün iyi olduğu bu kişiler bir mekânın tasarımında teknik çizim ve özgün tasarım işleriyle de ilgilenirler.

İç mekan tasarımında parke döşemeleri (furnish), oturma grupları gibi çok sayıda farklı unsurun önemi son derece büyüktür.

Dekorasyon

İç Mekân Tasarımı Bölümü

Bu iki yıllık bir ön lisans bölümüdür. Bu bölümü tercih eden kişiler iyi bir estetik görüşe sahip olmakla birlikte, tasarım yapabilir bir şekilde yaratıcı kişilikte olmalıdırlar. Bu bölümden mezun olan kişiler ürün tasarımı, mekân tasarımı gibi işler yaparlar. Tasarım ile birlikte teknik resimden de sorumludurlar. Bu bölümün mezunları mimarlık ile ilgili bürolarda çalışabilirler. Aynı şekilde mobilya (furniture) ve aksesuar tasarımları yapan stüdyolarda da çalışabilirler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Bu üniversitelerin mimarlık ve tasarım fakültelerinde bulunan dört yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümde iç mimarlık ayrı çevre tasarımı ayrı düşünülürse bu bölümde iç ve dış tasarım bir arada dikkate alınır. Bu bölümü seçen kişilerin estetik bir göze ve bununla birlikte yaratıcılık kabiliyetine ihtiyaçları vardır. Bölümden mezun olanlar dekorasyon (decoration) firmalarıyla birlikte inşaat firmalarında da çalışabilirler. Onlar kapalı bir mekanla birlikte dış mekanlarla da ilgili olduklarından çalışma alanları geniştir.

İç Mimarlık Bölümü

Bu bölüm, üniversitelerde bulunan mimarlık ve tasarım fakültelerinde bulunmaktadır. Dört yıllık bir süreye sahip lisans bölümüdür. Bir mekânın iç tasarımıyla ilgilidirler. Bu bölümden mezun olan kişiler içmimarlık unvanını alırlar. Bir mimar bir yapının detaylarında ne kadar boğuluyorsa aynı şekilde bir içmimar da bir yapının iç tasarımından o kadar sorumludur. Malzemelerden, ortamın sahip olduğu renklere kadar her şeyle ilgilenirler. Aynı zamanda eski binaların iç restorasyonlarını da yaparlar. Bu bölümü tercih eden kişilerin estetik anlayışa ve tasarım yeteneğine sahip olmaları gerekir.

Aynı zamanda, bu bölümü tercih eden kişilerin bölüme girmeden çizim konusunda bir kaygı duymalarına gerek yoktur. Perspektiften tekniğine bütün çizimler öğrenim hayatı boyunca öğrencilere aktarılır. Bir içmimar bir mekânın tasarımıyla ilgili olan projenin başından sonuna kadar sorumlu olabilir. Mimarlık ve iç mimarlık büroları gibi yerlerde çalışabildikleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

İç mekan dekorasyon bölümü nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.