Genel Bilgi ve İçerikler

Glukometre Nedir? Neden Kullanılır?

Glukometre Nedir?

96

Glukometre nedir? Neden kullanılır? Şeker ölçüm cihazının diğer bir ismi de glukometredir. İsmini “glikoz” kelimesinden almıştır. İnsan vücudu glikozu bir enerji aracı olarak kullanmaktadır. Glikoz vücudumuzdaki şeker miktarını ifade etmektedir.

Glukometre Nedir? Neden Kullanılır?

Glukometre diyabet hastası insanların kullanımı için ideal bir alettir. Evde şekerini ölçmek isteyen insanlar için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Glikometreler kendi aralarında kullanım şekli bakımından farklılık göstermektedir. Bunlardan bir tanesi parmaktan alınan kan ile kandaki glikoz miktarını ölçen cihazlardır. Diyabet hastaları arasında pek tercih edilir bir yöntem değildir çünkü kullanımı zordur. Ayrıca ellerin ve aletin tamamen steril olmasına özen gösterilmelidir.

Diğer yöntem ise parmağınızı delmeye gerek bırakmayan ölçüm cihazlarıdır. Bu aletlerin çalışma biçimi kolunuzun üst kısmına takılarak gerçekleşmektedir. Sensörleri sayesinde kanınızdaki glikoz seviyesini takip eder ve grafiklerle ekrana döker. Ayrıca parmak delmenin getirdiği acı ve zorluğun tersine bu yöntem ile istediğiniz kadar şekerinizi ölçebilirsiniz. Böylelikle gün içerisinde birden fazla kez kanınızdaki şeker miktarını takip edebilirsiniz. Glukometre nedir? Neden kullanılır? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.