Genel Bilgi ve İçerikler

Fırının Kapağı Neden Tam Kapanmaz? Fırın Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

78

Kapağı bulunan tüm beyaz eşya ve elektronik mutfak aletlerinin “conta” ile etkin bir ilişkisi bulunur. Cihazın kapağının tam olarak kapanmasını sağlayacak “vakum” etkisi bu lastik contalar aracılığıyla sağlanır. Dolayısıyla diğer tüm cihazlarda olduğu gibi fırınlarda da kapağın tam kapanmaması şikayetiyle karşı karşıya kalındığında ilk olarak lastik contasının sorunlu olduğu değerlendirilir. Nitekim Zümrütevler Arçelik Servisi merkezimize gelen fırın kapak kapanmama şikayetlerinin önemli dilimini lastik contasının işlevini yitirmesi oluşturuyor.

Fırın Kapak Contası Neden Değiştirilir?

Fırın kapağınızın kenar kısımlarında bulunan ve kapıya sıkı tutuş/kavrama kabiliyeti sağlayan contaların işlevini kaybetmesi durumunda değişimi gerçekleştirilir. Fırın gibi iç ortamında yüksek sıcaklık değerlerine çıkılan bir cihazda ısı sirkülasyonunun etkin biçimde engellenmesi gerekir. Bu hem verimli ve tasarrufu kullanım hem de kullanıcı güvenliği açısından çok önemlidir.

Fırınınızın kapağının tam kapanmaması durumunda Arçelik Servisi uzmanlarımız tarafından lastik conta değişimi gerçekleştirilir. Fırın kapağı lastik conta değişimi yalnızca fırın kapağınız kapandığında değil, fırının kapağının çok sert kapanması durumunda da gerekli olabilir. Fırın kapağının çok sert kapanması veya kapatıldıktan sonra çok yüksek güç uygulanmadıkça açılmaması durumunda da contanın yenilenmesi gerekliliği oluşmaktadır. Fırınınızın kapağının çalışırken veya çalışmıyorken kendiliğinden açılması durumunda da yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Fırın Kapağı Contası Nasıl Yenilenir?

Fırın kapağının contasının yenisiyle değişim işlemleri pratik arıza onarım müdahaleleri arasında bulunur. Fırınınızın kapağı açılarak, kenar kısımlarında bulunan eski ve yıpranmış olan lastik conta bir ucundan tutup, çekilerek çıkartılır. Bu işlemin ardından oturtma yerlerine(tırnaklarına) denk gelecek şekilde yeni lastik conta fırın kapağının iç kısmındaki yerine oturtulur. Conta yerine takıldıktan sonra hafif çekme kuvvetiyle tamamen takılıp, takılmadığı kontrol edilir. Bu işlem ile birlikte fırınınızın kapak contası yenilenmiş olur. Koşuyolu Arçelik Servisi uzman teknikerlerimiz tarafından fırınınızın kapağı için yapılan bu yenileme işlemi 1 yıllık garanti kapsamı altında bulunur.

Fırın kapağının yenilenen contası için orijinal yedek parça kullanımı gerçekleştiriyoruz. Bu sayede dayanıksız malzemelerden üretilmiş muadillerinin yaratabileceği kısa sürede yeniden sorun oluşturması gibi bir durumla tüketicilerin karşı karşıya kalmamasını garanti edebiliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.