Genel Bilgi ve İçerikler

Filipinli Bakıcılar Neden Diğerlerinden Daha Fazla Tercih Ediliyor?

30

Filipinli bakıcılar özellikle son dönemde açık ara tercih edilen bakıcılar arasında geliyor. Filipinli bakıcı arıyorum diyen ailelerin sayısının çok fazla artmış olması danışmanlık sitelerinin Filipinli bakıcılarda uzmanlaşmaya gitmesine doğru yöneldi.  Danışmanlık şirketleri tarafından kariyerleri incelenen bakıcıların, özellikle bu bakıcılık deneyimleri, çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurma becerisi, yabancı dil yeterlilikleri araştırılarak özenle ailelere referans olarak verilmektedir. Diğer yabancı bakıcılarında genellikle Asya kökenli olmasına rağmen anadillerinin İngilizce olmaması tüm ilgiyi Filipinli bakıcılarda toplamıştır.

2021 yılndan itibaren Filipinli bakıcı ücreti çok geniş ücret seçeneğine sahip olsa da, aradığınız niteliklere göre de Filipinli bakıcılarla anlaşmanız çok olasıdır. Bugün bir Filipinli bakıcı arıyorum diyen bir ebeveyn ya da internette bir Filipinli bakıcı maaşları araştırması yapan kişiler Filipinli bakıcı ücretlerinin 1000$(USD) dolardan başladığını göreceklerdir. Genellikle ekonomik statüsü iyi ailelerin tercih ettiği Filipinli bakıcıların ücretlerinde en üst 4000$(USD) dolar olarak belirtilmiştir.

Filipinli Bakıcıların çalışma prensipleri nasıldır?

Filipinli bakıcılar Türkiye’de çalışmaktan son derece memnun olan, bu coğrafyada yaşamaktan hoşlanan dolayısıyla bu durumu işlerine yansıtan insanlardır. Kendi ülkelerinden kilometrelerce uzakta olmalarına rağmen kültür adaptasyonunu çok kısa sürede sağlayabilirler. Özellikle İstanbul’da Filipinli bakıcı olarak çalışan bakıcılar ailelerin görüşlerine göre uzun yıllar beraber çalıştıkları yönünde oldu.

Çalışma prensipleri, anadil seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmaları sayesinde rahat iletişim kurabilirler. Çocuklu ailelerde küçük yaştan itibaren kazandırılmak istenen yabancı dil yetkinliğini Filipinli bakıcılar özenle çocuklara kazandırmak için çalışır. Bu konuda disiplini seven bakıcılar, oyun oynatarak, şarkı söyleterek, yaş grubuna göre kitap okuyarak yabancı dil becerisini kazandırırlar. Bununla birlikte çalışan ailelere ev işlerinde büyük ölçüde yardım ederler.

Filipinli Bakıcılar yatılı mı çalışıyorlar?

Ençok merak edilen sorulardan; Filipinli bakıcıların fiyatlarından sonra sorulan sorulardan biri bakıcıların yatılı mı çalışıp günlük olarak mı geliyorlar şeklinde oluyor. Filipinli bakıcıların, çok büyük kısmı yatılı çalışmayı tercih ediyorlar. Bunun en önemli sebebi, ülkelerine kolay kolay dönüş yapmamaları ve uzun süreli bir çalışma ortamı yakalamak içindir. Filipinli bakıcı arıyorum diyen ailelerin en çok bu sebepten dolayı tercih ettikleri görülmektedir.

Uzun süreli çalışma ortamını bulmak isteyen Filipinli bakıcılar, ailelerle anlaşırken yatılı kalmayı tercih eder. Çalışma şartlarında artı eksi değişiklik olsa da çoğunluğu yatılı çalışmaktan yanadır. Bu konuda ailelere son derece yardımcı olan Filipinli bakıcının ücretleri de bu doğrultuda belirlenir. Yatılı kalacak şekilde anlaşma yapan bir Filipinli bakıcı ücretlerinde bunu göz önünde tutuyorlar ve 1000$(USD) doların üstünde bir maaş talep ediyorlar. Bunun yanında ev işlerinde destek isterseniz ya da birden fazla çocuğunuzla ilgilenmesini isterseniz ona göre de bu maaş artabiliyor.

Filipinli bakıcılar çalışma iznine sahip midir?

Bakıcı tutmak isteyenlerin çok merak ettiği konulardan biri de bakıcıların çalışma iznine sahip olmasıdır. Bu konunun cevabı çok açık uçludur. Kişiden kişiye değişen bu durumu, Filipinli bakıcılarla çalışan ailelere sorduklarında büyük çoğunluğunun resmi belgelere sahip olduğunu, oturum izni ve çalışma belgesine sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Filipinli bakıcıların çocuk bakıcılığı deneyimi nasıldır?

İnternet araştırmalarında, tüm danışmanlık şirketlerinin araştırmalarında bakıcı tutmak isteyen ailelerin ilk tercihi Filipinli bakıcılara yönelmiş duruma geldi. Bunun en başlıca sebebi yukarda belirtiliği gibi, yatılı çalışmayı kabul etmeleri ve anadil seviye İngilizce konuşmalarıdır.

Filipinli bakıcı yorumlarına göre ilk tercihlerinde Filipinli bakıcılara yönelen aileler verdikleri karardan memnun gözüküyorlar. Çünkü Türkiye’ye çalışmaya gelen Filipinli bakıcıların geneli lisans mezunudur. 23-30 yaş aralığında çalışanlara bakıldığında yüksek lisans mezunu genç Filipinli bakıcıların olduğunu belirten aileler bulunuyor. Eğitim seviyelerinin yüksek olması, çocuk bakıcılığı, çocuk sağlığı, çocuk gelişimi için bilgi sahibi olduklarını dile getiriyorlar. Bununla birlikte büyük çoğunluğunun 2. ve 3. İş deneyimi olarak çalıştıklarını belirtiyorlar. Farklı bir kültürden gelmesine rağmen yeni ailelerine hızlı bir şekilde alışan Filipinli bakıcılar, kendi kültürlerinde yer alan yemek yapımında da becerilerini sergiliyorlar

Neden daha ucuz bakıcılar varken Filipinli bakıcıyla çalışmalıyım?

Yazı boyunca belirtildiği gibi bunun en büyük nedeni Filipinli bakıcıların İngilizce bilmesi ve Türkiye’de ailelerin çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak adına küçük yaşta dil becerisi kazandırmak istemesidir. 2 anadile sahip olan Filipinli bakıcılar, pozitif enerjileriyle, sıcakkanlı yaklaşımlarıyla, çocuk bakımındaki tecrübeleriyle diğer yabancı bakıcılar arasında farkını gösterecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.