Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

314

Çocuklara temizlik alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çocukların ilerleyen dönemlerde daha disiplinli ve daha temiz olabilmesi için temizlik alışkanlığını önceden kazanmaları önemli bir unsurdur. Temizlik insanların en büyük alışkanlıklarından biri olmalıdır. Temizliği alışkanlık haline getirmek hem kendimizi, ailemizi mikroplardan ve hastalıklardan koruyabilmek hem de evimiz ve yaşadığımız alanla beraber bir bakıma çevre sağlığını korumamıza, sürdürebilmemize ve bu konuda bilinçli hale gelmemizi sağlar.

Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Tüm alışkanlıklar gibi temizliğin de çocuk yaşlarda oluşması çok önemlidir. Çocuklarda temizlik alışkanlığını oluşturabilmek için aileler buna bebeklikten başlamalıdır. Her ne kadar bebeklerin anlayamayacakları düşünülse de onlar her şeyin farkındadırlar ve çok iyi birer gözlemcidirler. Düzenli olarak yapılan her hareketin farkındadırlar ve bu hareketler de onların rutinlerini oluştururlar.

Ortalama 2 yaşındaki bir bebek temiz ve kirli tanımlarını öğrenmekte, kullanabilmekte ve aralarındaki farkı anlayabilmektedir. Bu tanımları ve ailenin yaptığı temizlik işlemlerini oynadıkları sembolik oyunlarda taklit ettikleri rahatça görülmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin doğru tutum ve hareketler içerisinde olması gerekmektedir.

Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğunuzla Temizlik Oyunu Oynayabilirsiniz

Anne ve babalar temizlik alışkanlığının çocuklarda yer edebilmesi için yapabilecekleri yöntemler vardır. Alışkanlık haline getirmek için temizlik oyun haline dönüştürülebilir. Bebekler dünyamızı oyun oynayarak keşfeder ve anlarlar bu sebeple temizlik alışkanlığını da onlar için oyuna çevirebilmek bu davranışı öğrenebilmeleri ve taklit yoluyla yapabilmeleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Örneğin onlar oyuncaklarıyla oynadıktan sonra oyuncaklarını sepetlerine toplamayı oyuncakları sayarak ve şarkı söyleyerek oyun haline getirebilir veya ilgileri varsa onlara temizlikle alakalı oyuncaklar alabilirsiniz.

Bir süre sonra oynadıkları bu oyun alışkanlıkları haline gelecektir. Kişisel bakımları için kendi ilgilerini çeken renkli havlular kullanılabilir ve renkli diş fırçalarıyla dişlerini fırçalamasına yardımcı olabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise öğreteceğiniz şeyi sizin de yapmanızdır. Beraber diş fırçalamak onun daha çabuk öğrenmesine sebep olur. Onlar için iyi bir rol model olmalısınız onlar sizi gözlemeyerek ve taklit ederek öğrendikleri için siz yemek öncesi ve sonrası, tuvalet sonrası gibi durumlarda el yıkamıyorsanız, dişlerini fırçalamıyorsanız, etraftaki dağınıklığı toplamıyorsanız onların yapmasını beklememelisiniz.

Ortamdaki dağınıklığı beraber toplayabilirsiniz. Size eşlik etmesine izin vererek hem onunla daha fala vakit geçirmiş olup hem de sorumluluk duygusunu öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun bunu bile oyuna çevirdiğini görebilirsiniz.

Çocuklara temizlik alışkanlığı nasıl kazandırılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.