Genel Bilgi ve İçerikler

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

284

 

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Ayakkabı seçimi ayak sağlığı için son derece önemli bir faktördür. Çoğu kişi sadece görünüm odaklı yaklaştığı için markasız, piyasada bilinmeyen ve ayak sağlığı açısından kötü sonuçlar oluşturabilecek ayakkabıları tercih edebilmektedir. Aslında bu son derece yanlış bir davranıştır.

Malumunuz yaz geldi geliyor yazlık ayakkabıları kilerden çıkarmaya başladık. Pek tabiidir ki her yıl yeni marka ve modeller piyasaya çıkıyor ve insanın yeni bir ayakkabı alası geliyor. Hal böyle olunca sizler için ayakkabı seçimi ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşmak istedik.

Yazlık ve Kışlık Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazlık ayakkabı nasıl seçilir?

Kadınların ve erkeklerin yazlık ayakkabı seçiminde dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar mevcuttur. Ayaklar bütün ağırlığımızı taşıyan ve vücudun yerle temasına olanak tanıyan son noktadır. Bu nedenle her şeyden önce ayakkabılarımızın rahat ve güvenli olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayakkabının numarasından topuğuna, burun darlığından genişliğine kadar aklınıza gelen birçok ayrıntı mutlaka gözden geçirilmelidir.

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerkeenler

Birinci kural ayakkabı numarasının ayağınız ile uyumlu olmasıdır. Moda düşkünü bayanların yaptıkları hatalardan bir tanesi ayakların küçük görünmesi için düşük numaralı ayakkabı tercih etmeleridir. Bu şekilde yapılan tercihler ilerleyen zaman diliminde ayak yapısında bozulmalara ve başka türlü problemlere neden olmaktadır.

Erkeklerin ayakkabı seçiminde dikkat edecekleri en önemli konu ayakkabının kaliteli gerçek deriden yapılmış olmasıdır. Özellikle uzun süre ayakta kalan erkekler için ayakkabı içindeki havanın dışarıya atılabilmesi ve terlemeyi önlemesi açısından bu durum çok önemli olabilmektedir.

Babetler sağlıklı mı?

Son dönemlerin bayanlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı çeşidi olan babetler acaba ne kadar sağlıklı? Bu ayakkabıların neredeyse hiç topuğu yoktur. Babetler, hafif ve yumuşak malzemeden yapılmış ayakkabılardandır. Ortapedik açıdan çok daha sağlıklı olmayan babetler, en az topuklu ayakkabılar kadar zararlı olabilmektedir. Babetlerin sorunlu olduğu nokta, yüksek topuklu ayakkabılardan farklı olarak yükü topuğa bindirmesidir. Bu durum ilerleyen aşamada ayakkabının yan tarafları ayağı iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzlerindeki bağlarda ağrılara sebep olmasıdır.

Sağlıklı ayakkabı nasıl olmalıdır?

Ayak sağlığını düşünenler seçtikleri ayakkabıların, düz olmamasına, parmakların ayakkabı içinde rahatlıkla hareket edebilir olmasına ve derisinin yumuşak bir o kadar da esnek olmasına özen göstermelidir. Ayak, ayakkabının yapısından destek almak zorundadır, yani kişi vücudun yükünü dengeli bir şekilde ayak tabanında yayabilmelidir.

Babetlerin ayağa yeterince destek vermemesinden dolayı uzun zaman diliminde ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Kışlık Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gekenler

Kışlık ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kışlık ayakkabı seçiminde lokasyon son derece önemli bir faktördür. Örneğin ılıman ve soğuk geçen yerlere göre seçimler farklı yapılabilir. Kars, Erzurum, Ağrı gibi Doğu Anadolu’nun en soğuk yerlerinde yaşıyorsanız içi kalın, bot tarzı ayakkabılar seçebilirsiniz. Ancak İzmir, Aydın, Antalya gibi kış aylarında daha sıcak yerlerde yaşıyorsanız daha spor tarzı ayakkabılar seçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler bazı önemli noktaları sunduk. Umarız sağlığınıza dikkat edeceğiniz önemli noktaları yakalama şansı bulabilmişsinizdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.