Genel Bilgi ve İçerikler

Araba Ömrü Nasıl Uzatılır?

218

Araba ömrü nasıl uzatılır? Aracınızın bakımının profesyonel bir oto tamirci tarafından ele alınması gerekir. Bilmediğiniz konularda aracınızı onarmaya çalışmak size pahalıya patlayabilir. Ayrıca aracınızın bakımını aksatmak mekanik arıza riskini arttırır. Tüm bunlar hem para hem de zaman kaybına yol açabilir.

Araba Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araba ömrünü uzatmak için çok sayıda farklı yöntem bulunmaktadır. Pek çok şeye dikkat edilmelidir. Örneğin kırmızı ışıkta ayağınızı debriyaja basılı olarak tutmak dahi debriyaj balatasına zarar verebilmektedir. Araç bakımı sadece yağ değiştirmek değildir. Bir aracın ihtiyacı genel bir bakım ve aracınızı mümkün olan en doğru şekilde kullanmaktır.

Araba Ömrü Nasıl Uzatılır?

Aracınızın sesine kulak verin. Bakıma muhtaç parçaları kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bakıma ihtiyacı olan araba parçaları şunlardır:

Aracınızın Kontrolünü Direksiyon ile Döndürün

Özellikle hidrolik direksiyonunuz varsa dikkat etmelisiniz. Çünkü hidrolik direksiyon sorununu anlamak kolay değildir. Zamanla hidrolik direksiyon sisteminde bulunan sıvı kir ve nem, direksiyon bileşenlerinin tıkanmasına neden olur. Direksiyon sıvısı kullanmanız gerekebilir.

Aracınızın Tekerlerinizi Hizalayın

Tekerleklerinizin ayarı lastiklerini ve süspansiyon bileşenleri de etkiler. Çukur, vurma gibi hareketler tekerleklerinizin hizalanmasını bozabilir. Tekerlek ayarınız kaymışken, bir arabaya ya da başka bir tarafa sürüklenebilirsiniz. Riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik lastikleriniz aşınabilir. Tekerlekler yıllık olarak hizalanmalıdır. Bunun için aracınıza rot balans yaptırabilirsiniz.

Araba ömrü nasıl uzatılır? Sorusunun bir başka cevabı da şu şekildedir. Diferansiyel iki teker arasındaki devir dengesini sağlayan parçadır. Dengeyi sağlayan da diferansiyeldir, bakılmadığında bozan da. Zamanla dişlideki yağ eskiyebilir. Varsa transfer kutusu ve diferansiyele aynı anda oto servis uygulanması gerekir. Diferansiyeldeki yağı yanlış kullanmak veya gereğinden fazla kullanmak sorunlara neden olur. Bu sebeple kendiniz değiştirmek yerine bir oto servise başvurmanız tavsiye edilir.

Kabin Araba Filtresi Değişimi

Arabanızın hava filtresini açtığınızda spor salonu gibi koku yayıyor mu? Havalandırma deliklerinizden çıkan hava hareket etmekte zorlanıyor mu? Hava filtrenizin rengi griye mi döndü? Eğer öyleyse hava filtrenizi kontrol etme vaktiniz gelmiştir. Hava filtresi kötü kokuların, kirin ve pisliklerin arabanıza girmesini önler. Bazen ıslanan hava filtreleri nemlenir. Küf sporları gelişir. Bu da sağlığınıza zarar verir. Değiştirmeniz gereken hava filtreniz için oto servisten yardım alabilirsiniz.

Motorun Kalbi Triger Kayışı

Triger kayışı, zamanlama kayışı motor için hayati bir parça konumundadır. Bazı motorlarda harici bazılarında dahili olarak bulunur. Sağlam ve uzun ömürlü olması arabanızın ömrünü arttırır. Kayması ve kırılması durumunda sadece motorun çalışmasını bozmaz. Aynı zamanda motorun iç kısımlarını da bozar. Her üreticinin triger kayışı için özel bakım oto tamir programları vardır. Servis motoru ışığı yanıyorsa sorun tiger kayışında olabilir, dikkat.

Dur Deyince Dursun: Fren Bakımı

Fren, hidrolik sisteminiz kapalı olsa bile suyu sisteme çekebilir. Zamanla bu, frenlerinizin hidrolik sisteminizin iç işleyişini bozabilir. Fren sıvınızı test etmek için basit bir fren hidrolik yağ ölçücü test satın alabilirsiniz. Oto bakım servis hizmetinde bu yağları edinebilirsiniz.

Soğutma Sistemi

Eğer su soğutmalı bir motora sahipseniz, çoğunluğu öyledir. Motorunuz her türlü soruna eğilimlidir. Alüminyum, su ve elektrik yakın olduklarında motoru aşındırır. Bu elektroliz olayıdır. Kırık parça, blok ve aşırı ısınan bir motora neden olabilir. Soğutma sıvınızı kontrol edin ya da oto servise başvurun.

Yakıt Sistemi Temizliği

Kir, çamur, karbon… Bu çöp yığınları motor çalıştığında yakıt sisteminizden akar. Sisteminizde biriken parçalar, daha az ısı, motor gücü kaybına neden olur. Yakıt sisteminizi yenileyerek performansınızı ve tasarrufunuzu tazeleyin.

Bütün bu sorunlar aracınızın performansını düşürür. Bu sorunları çözmek için bir oto servisten yardım almanız gerekebilir.

Otomatik Araba ömrü nasıl uzatılır? Sorusuna ise ek olarak belirtmek isteriz ki, otomatik vitesli araçların bakımları yüzeysel olarak aynı olsa da donanımsal olarak farklılık gösterebilmektedir. Örneğin aracınızı yokuşta bırakıyorsanız, ayağınız frende iken vitesi öncelikle N konumuna getirmelisiniz. Ardından el frenini çekmelisiniz. Ve vitesi P yani park konumuna getirmelisiniz. Bu durumda aracınızın yükü şanzımana değil, el frenine binecektir. Ve şanzımanın ömrü bu şekilde daha da uzayabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.