Genel Bilgi ve İçerikler

Antalya Diş Dolgusu Nasıl Yaptırılır?

129

Antalya diş dolgusu nasıl yaptırılır? Diş dolgusu, dişin çürümesi sonucunda yapılması gereken bir işlem olup dişin temizlenmesi ile işe başlanır. Oluşan boşluklarında bir madde ile doldurulması anlamına gelir. Dişe kanal tedavisi yapılmış olsa da dolgu yapılabilir. Kanal tedavisi, dişi kurtarmak ve eski fonksiyonlarına ulaştırmak için yapılır ve ardından dolgu uygulanır.

Antalya Diş Dolgusu Nasıl Yaptırılır?

Diş dolgusu için Antalya diş hekimi Koray Atik tercih edilebilir. Kendisi estetik dolgular konusunda uzmandır. Dolgu işlemi için farklı materyal kullanılabilir. Diş dolgu çeşitleri; altın dolgu, kompozit dolgu, porselen dolgu, amalgam dolgu şeklinde olur. Diş yapısına ve kişiye uygun olacak şekilde bu materyallerden biri tercih edilir. En iyi diş dolgusu olarak porselen dolgu gösterilir. Bunun sebebi de porselen güçlü olduğu kadar güzel gözükür ayrıca dişte oluşan lekelenmelere karşı da direnç gösterir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çürüyen diş öncelikle çürük ve atıklardan arındırılarak gerekli diş temizliği yapılır. Dişin temizlenmesi ile dişte bir boşluk meydana gelir. Oluşan boşluk için dişin yapısına göre diş dolgusu uygulaması yapılır. Bu uygulama yapılır iken hastanın acı hissetmemesi için hastaya lokal anestezi yapılır.

Lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. Seçilen dolgu malzemesi ne olur ise olsun hasta acı hissetmeden uygulama gerçekleştirilir. Müdahale tamamlanmasının ardından hastadan ağzını açıp kapatması istenir. Bu noktada ağzı hareket ettirmek önem taşır. Bu hareketler ile dolgunun hastayı rahatsız edip etmediği anlaşılır. Çıkıntı ya da dolguda fazlalık olup olmadığı hasta tarafından kontrol edilir.

Dişin çürümesi ya da hasar görmesi dışında dişin kırılması nedeni ile de dişe dolgu yapılır. Kırık diş dolgusu daha çok görünümü bozan kırıklar için tercih edilir. Diş dolgu fiyatları sabit olmayıp, hangi materyalin kullanılması gerektiğine göre değişkenlik gösterir. Dişteki çürüğün tek bir diş ile sınırlı olup olmaması da önem taşır. Bunun yanı sıra dişlerde kırık olup olmamasına da bakılır.

İnsanlar en çok diş hekimlerinden çekinir bu sebep ile diş ağrılarında artık son noktada doktora gidilir. Diş dolgusu konusunda tedavinin ardından acı ya da ağrı duyulup duyulmadığı en çok merak edilen konulardan olur. Diş çürüğü ağrısını uzun süre çeken hastalar özellikle bu soruyu sorar.

Hasta, dolgu tedavisi sonrasında hafif düzeyde olsa da bir ağrı yaşanabilir; fakat bu ağrı sadece 1 ya da 2 gün sürer. 1 ya da 2 günü aşan ağrıların yaşanması durumunda diş hekimine danışılması önem taşır. Ağrı dışında dolgunun yapıldığı yerde hafif düzeyde hassasiyet de oluşur; ancak ağrı gibi hassasiyet de geçici bir durum olur.

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Dişler, özellikle gülümseme esnasında kişinin en önemli aksesuarı olur. Bunun dışında da sağlık açısından önem taşır. Dişe iyi bakmak ve belli süreler içinde temizletmek gerekir. Dolgu işlemi de dişin çürümesi, kırılması ya da çatlaması durumunda dişlere uygulanır. Antalya diş doktoru, dolgu sürecini başından sonuna kadar iyi bir şekilde yürütecektir.

Hangi nedenden ötürü olsa da zarar görmüş dişler, fonksiyonlarını yerine getiremez. Bunun dışında hasta, ağrı da yaşar. Bu sorunların giderilmesi açısından dişe yapılan dolgu işlemleri ile diş eski formuna kavuşturulur.

Diş Dolgusunun Amacı Nedir?

Diş dolgusunun amacı, diş çürüklerinin temizlenmesi ile oluşan boşluğun giderilmesi olur. Hastanın daha önce yaptırdığı dolgunun düşmesi ya da aşınması gibi durumlarda da dolgunun yenilenmesi gerekir. Dişte çatlak oluşması durumunda da bu işlemden uygulanır. Diş çürükleri dışında da uygulanan bir teknik olan dişe dolgu işlemi ayrıca geçici diş dolgusu şeklinde de uygulanabilir.

Kişiye geçici olarak dolgu yapılabilmesi için öncelikle tedavinin bir seanstan daha fazla sürmesi gerekir. Bunun dışında acil tedavi gerektiğinde ya da dişin iyileşmesi gerekiyorsa hastanın daha fazla ağrı hissetmemesi için uygulanan işlemler arasında yer alır.

Manavgat Diş Hekimi

Manavgat diş hekimi Koray atik, çok sayıda tedaviyi bir arada sunmaktadır. Diş dolguları, çürüyen dişin temizlenmesinin ardından oluşan boşluk derin olduğu kadar sinirlere de yakın olur ise bu yöntem tercih edilir. Geçici yapılan diş dolgusu belli zaman içinde kırılır ya da yıpranır. Bu durumda acil diş hekimine başvurmak gerekir. Koray Atik, Manavgat diş hekimi konusunda da tercih edilebilir. Diğer tedavilerin tamamı korayatik.com ‘da yer almaktadır.

Antalya diş dolgusu nasıl yaptırılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Antalya estetik diş dolgusu için Koray Atik – korayatik.com u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.