Genel Bilgi ve İçerikler

Web 1.0 Nedir? Web 2.0 Nedir?

607

Web 1.0 nedir? Web 2.0 nedir? İnternet 1969’da, Amerika Savunma Bakanlığı Araştırma Dergisi’nin bakanlığa ait bilgisayarlı sistemlerde iletişimi sağlamak için kullanılan teknolojidir. Ancak saha sonra Savunma Bakanlığı haricinde üniversiteler ve araştırma kurumlarında da kullanılmaya başlanan internet, ülkemizde ise ilk kez 1990’da kullanılmaya başlanmıştır.

Web 1.0 Nedir?

İnternetin günlük hayatta yaygınlaşmasından önce kullanıcılar ilk olarak Web 1.0 dönemini yaşamıştır. Web 1.0 döneminde bir içerik yayınlayıcı ve bir de içerik okuyucu bulunmaktadır. Web 1.0’in kullanıldığı dönemde kullanıcılar sadece alıcı konumundadır. Yani kullanıcılar ile web sayfaları arasında tek geri dönüşsüz tabi tek taraflı iletişim olmakla beraber web sitelerinin içeriği sadece web sunucuları tarafından kontrol edilebilmekteydi. Web siteleri web 1.0’da altyapısı yetersiz ve basit, özensiz bir broşür gibiydi.

Zaman içerisinde internetin de yaygınlaşmasıyla kullanıcıların web sayfalarında bilgi almak veya program indirmekten daha fazla ihtiyaçları olduğu fark edildi. Bununla birlikte programcılar harekete geçmiş, 2004 yılında O’Reilly Media tarafından etkileşimi sağlayan ve çeşitli uygulamalara imkan veren Web 2.0 kullanıma sunulmuştur.

Web 2.0 Nedir?

Web 2.0 terimi, internette yeni gelişmeleri ve sosyal medya platformların bir araya gelmesi anlamına gelmektedir. . Web 2.0’ın temelinde webin bir paylaşım platformu olarak kullanılarak, kullanıcılarına web içeriklerini kontrol edebilme ve web içeriğini daha kolay, hızlı bir şekilde paylaşmak için yeni yöntemleri kullanma vardır.

Sosyal Medya ve Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya temel olarak Web 2.0 teknolojiler üzerine kurulu ve kullanıcıların sosyal etkileşimde bulunmasına, topluluk oluşturmasına ve işbirliği yaptığı projeleri gerçekleştirmesine imkan kılan web siteleri olarak tanımlamak mümkündür.

Bilinen ilk sosyal paylaşım sitesi 1997 yılında kurulan SixDegrees.com, arkadaş listesi oluşturma, mesajlaşma, profil oluşturma özellikleri sunmaktadır.

1997-2001 yılları arasında AsianAvenue, BlackPlanet, MiGente, LiveJounal gibi sosyal ağ siteler kurulmuştur. 2002’de Frendster bir sosyal ağ sitesi olarak ABD’de kurulmuş ve 3 ay içerisinde 3 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 2003 yılında Myspace, LınkedIn kurulmuştur. 2004 senesinde Mark Zuckerberg tarafından Facebook, 2006 senesinde Google uyumlu ilk video platformu Youtube ve yine 2006 senesinde Even Williams, Biz Stone ile Jack Dorsey tarafından Twitter kurulmuştur.

Web 1.0 nedir? Web 2.0 nedir? Sosyal medya ne zaman ortaya çıktı? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.