Genel Bilgi ve İçerikler

Turizm Türleri Arasında Farklılıklar Var Mıdır?

16

Evet vardır, Şöyle ki her turizm türünün kendine has ve diğerlerinden ayarın birtakım özellikleri vardır ama bu türler birbirine yakın özellikler taşıyabilir, ya biri diğerinin bir uzantısı olabilir ya da bir turizmin diğer bir turizme istemeden etki ederek yeni bir turizm türü oluşabilir. Özel ilgi turizmi kitle turizmin bir alternatifi olarak yorumlanabileceği gibi, özel ilgi turistinin bir birey ya da küçük gruplar halinde daha çok hobi maksatlı seyahat edip, kitle turizminin büyük ölçekli gruplar inşa ederek tek saptanmış bir destinasyona seyahat etmesi gibi. Örneğin bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlardan bir tanesi DMC in Turkey kuruluşudur.

Bu iki turizm türünü kıyaslayacak olursak özel ilgi turizmi, kitle turizmine göre çevreye daha az tahribat, daha yüksek yatırım getirisi, iletişimin daha çok ve daha güçlü olması gibi çeşitleri sıralayabiliriz. Her turizm türünün olumlu ve olumsuz sonuçlar doğuracak pek çok kıyaslanabilir özelliği vardır kitle turizminin, özel ilgi turizmine zemin hazırlaması, özel ilgi turizminin bir alternatif turizm olarak tanımlanabileceği gibi pek çok hususu göz önünde bulundurursak az önce söylediğimiz kanıya pek de çok uzak olmadığımızı anlayabiliriz. İnsanların seçim şekilleri illaki farklılık gösterecektir kimi tek kişi olarak bir hobisini gerçekleştirmek ister, kimi gruplar halinde seyahat edip bir destinasyona tanıklık etmek. Özel ilgi turizmimi bir birey açısından daha iyi yoksa kitle turizmi mi, bunu anlamanın tek yolu bireyin tercih şekline bağlıdır.

Özel ilgi turizmi boş zaman faaliyetlerinin ve bireylerin özel ilgi alanına göre yapılan turizm türüdür ve sürdürülebilir turizmin uzantısı olarak görülebilir. Örneğin tekne, yat, tren turları, kayak, trekking, dağcılık, golf, tenis, avcılık, rafting gibi seyahat faaliyetleri şeklinde olabilir. İnsanlar özel ilgi turizmini kafa dinleyerek yapar, gruplar halinde değil bir birey olarak gerçekleştirir. Özel ilgi turistleri destinasyonun çekiciliğine pek bakmazlar daha çok yapmak istedikleri, motive oldukları şeyler onlara daha uygun, çekici gelir. Kitle turizmi ise kalabalık gruplar halinde, yapılan bir turizm çeşidi olarak tanımlayabiliriz.

Kitle turizmini göre özel ilgi turizmi daha aktif ve çevreye daha duyarlı daha saygılı bir özellik taşır, kitle turizmi gibi solgun ve bir destinasyona körü körüne bağlanmış ilgilerin tersi bir yönde hareket eder. Yani özel ilgi turizmini, kitle turizminin içerdiği ilgilerden çok farklı özellik taşıması nedeniyle alternatif turizm ile ilişkilendirebiliriz. Özel ilgi turizmine katılan insanlar genellikle bir zamanı bekler, yani hobilerini gerçekleştirebilecek bir zamanı. Örnek verecek olursak bir birey kayak tatili yapmak ister bunun için kış mevsimini beklemesi gerekir bu yüzden kış aylarında seyahat eder. Özel ilgi turizmi kitle turizminin bir alternatifi olarak yorulmak hiç güç değildir bizim için.

https://www.kackartour.com/page/local-dmc-in-turkey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.