Genel Bilgi ve İçerikler

Sosyal Medya Platformlarında Çocukların Fotoğraflarını Paylaşma Tehlikesi

34

Sosyal medya platformlarında çocukların fotoğraflarını paylaşma tehlikesi bulunabiliyor. Siber zorbalıkta kişilerin bütün şifreleri ve hesapları ele geçirilerek tüm elektronik ortamlarda sistemli bir karalama ve aşağılama hatta tehdit ve şantaj içeren bir saldırganlık görülmektedir. Buradaki asıl tehlike bir tip bir zorbalıkta her an her koşulda karşılaşılabilecek olunmasıdır. Gençlerin kontrolsüz şekilde istedikleri bilgiye ve her platforma bir tuşla ve bir ekranla ulaşabiliyor olmaları aynı şekilde onlarında herkes tarafından ulaşılabilir olmaları demektir. Buda onları tehlikelere açık hale getirmektedir.

Sosyal Medya Platformlarında Çocukların Fotoğraflarını Paylaşma Tehlikesi

Gençler içine düştükleri durumu kolaylıkla ailelerine açıklayamıyorlar. Ailelerinin zarar görecekleri korkusundan dolayı korkunç kısır döngü yaşayarak kendi hayatlarından vazgeçmeye kadar giden olumsuz sonuçlara yönelebiliyorlar. Çocukların internet kullanımında sınırların net çizilmesi hatta koruyucu bir takım programların kullanılması, çocuğun odasında bilgisayar bulunmaması ilk adımda alınacak önlemler arasındadır. Çocukların fotoğraflarının herkese açık olarak paylaşılması aynı zamanda kötü niyetli kişilerin kullanımına açılması anlamına da gelir. sanal zorbalıkta sadece kişiyi hedef alan bir saldırıdan çok aileyi ve yakınları hedef alan tehditlerde olabilir.

Sosyal medya platformlarında çocukların fotoğraflarını paylaşma tehlikesi ilerleyen dönemlerde de bulunabilir. Özellikle çocukları üzerinden kazanç sağlayan aileler için. İleride çocuk büyüdüğünde bu tür durumların neden olduğunu sorgulama ihtiyacı duyabilir. Çocuklarınız belirli bir yaşa ulaşmışsa mümkünse sosyal medyada onun fotoğrafını paylaşırken rızasını almaya özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.