Genel Bilgi ve İçerikler

Peşin Alışveriş Ne Demek?

560

Peşin alışveriş ne demek? Kelimenin sözcük anlamına baktığımızda alım satım işi olduğunu görüyoruz. Bunu bir cümleye dökecek olursak, para karşılığında bir malı veya bir hizmeti alma satma işidir. Biz insanlar hayatlarımızı sürdürebilmek için yemek yemeli, giyinmeli, gezmeliyiz. Tabii ki yemek, içmek, giymek için birtakım giyecek ve yiyeceklere ihtiyaçlarımız vardır. Gıda, giyim ihtiyaçlarımızı marketlerden, bakkallardan, süpermarketlerden alım-satım merkezlerinden karşılarız. Günümüzde artık mahallerde de bakkallar, marketlerde artık sebze, meyve satıyor. Fakat insanlar genelde eve acil bir şey lazım olduğunda bakkal ve marketleri tercih ediyor.

Alım-Satım Merkezleri

 Alım-satım merkezleri çok büyük yerlerdir. İçinde her tür mağaza vardır. Eskiden alım-satım merkezleri küçük şehirlerde yokken, büyük şehirlerin bazı kısımlarında vardı. İnsanlar ihtiyaçlarını bakkal, market, manav ve küçük esnaflardan karşılarlardı. Eskiden alım-satım takas ile yapılırdı. Alım-satım merkezlerin içinde yeme, içme, eğlenme ve giyim mağazaları olduğu için aileler genelde hafta sonları bir yandan eğlenmek diğer yandan ihtiyaçlarını karşılamak için alım-satım merkezlerini tercih eder.

Peşin Alışveriş Ne Demek?

İnternet Üzerinden Alım-Satım

 Alışveriş merkezlerinin yanı sıra birde İnternet üzerinden alım-satım hayatımıza giriş yapmıştır. İnsanlar artık oturdukları yerden telefon, tablet ve bilgisayarlarından istediklerini sipariş veriyor ve siparişlerinin ellerine geçmesini bekliyorlar. Ülkemizde İnternet üzerinden alım-satım çok gelişmiş durumdadır. İnternet üzerinden alım-satım siteleri kurulmuştur. Bazı İnternet siteleri güvenilir iken, bazı siteler ise dolandırıcı çıkabiliyor. Alım-satım yaparken kart bilgilerimizin tamamı isteniyor ve dolandırıcı siteler bu bilgilerimizi görüp kartlarımızı kullanabiliyor. O yüzden bir siteden almadan önce yorumlarına bakmalıyız. Ne kadar çok bilgi sahibi olursak o kadar az dolandırılma şansımız olur. İnternet üzerinden alım-satımın bir diğer güzel yanı ise siparişi iptal etme olabilir. Ürün geldiğinde beğenmediğinizde ürünü iptal edebiliyorsunuz. İade ettikten 1-15 iş günü içerisinden paranız iade oluyor.

Peşin Alışveriş Ne Demek?

 Peşin, bir alım-satımda ürün veya hizmetin alındığı an ödemesi ve teslimi yapılması anlamına gelmektedir. Peşin alım-satım ise, alım-satımın tamamen peşin ödeme ile yapılmasıdır. Bakkal ve marketlerde aldığımız ürünleri peşin ödeme ile yaparız. Pek çok ödeme yöntemi vardır. Bunlar; peşin ödeme, taksitli ödeme, havale aracılığı ile ödeme, kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme ve mobil ödemedir. Ülkemizde en sık kullanılan ise peşin ödeme, taksitli ödeme ve kredi kartı ile ödemedir.

 Kredi kartı insanların hayatına büyük kolaylık sağlamıştır. İnsanlar alım-satımlarını gelirlerine göre yaparlar. Bir ailenin geliri ortalama ise ve alacağı ürün biraz pahalı ise kredi kartı veya taksitli ödemeyi tercih eder. Ve ürünün ücretini aydan aya öderler. Bu insanın hayatına kolaylık sağlar. Peşin alım-satım ise borcunun olmaması demektir. Nakit ödeme ve peşin ödeme en çok karıştırılan ödemelerdir. İkisi de farklı bir ödeme türüdür. Nakit ödeme alım-satımın para ile yapılması iken peşin ödeme ürünün nakit ya da kart ile taksitsiz ödenmesidir. Peşin alışveriş ne demek? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Nakit Alışveriş Ne Demek?

Nakit alışveriş de, özellikle bir ürünün alım esnasında kasada sorulan sorudur. Nakit para demek, her an kullanılacak olan hazır para anlamını taşır. Yani bir nevi kasiyer size alışverişinizi nakit olarak mı, yoksa banka – kredi kartı ile mi ödeyeceksiniz? Sorusunu sormaktadır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.