Genel Bilgi ve İçerikler

KPSS Genel Kültür Hangi Dersler Var?

445

Kpss genel kültür hangi dersler var? KPSS, ortaöğretim (lise), önlisans ve lisans düzeylerinde 2 yılda bir, çift yıllarda yapılır. Öğretmenler için yapılan KPSS ise her yıl düzenlenmektedir. Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS, kısaca memurluk sınavıdır. Devlete bağlı olarak çeşitli kadrolarda, kadrolu olarak çalışmak için bu sınavdan geçerli puan alınması gerekmektedir.

KPSS Genel Kültür Hangi Dersler Var?

KPSS sınavı 60 soruluk genel yetenek ve 60 soruluk genel kültür bölümlerinden oluşan toplamda 120 soruluk bir sınavdır. Genel yetenek kısmı 30’ar soruluk Türkçe ve temel matematik bölümlerinden, genel kültür kısmı da tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden oluşmaktadır.

KPSS Tarih Dersi

  Lisede görülen hemen hemen tüm konular tarihte sorulabilmektedir. İslamiyet öncesi Türk Tarihinden Cumhuriyet Dönemine kadar olan tüm konuları kapsamaktadır. Bunun dışında ortalama 5 soru da Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden gelmektedir.

KPSS Coğrafya Dersi

 Coğrafya konuları lisede görülenden farklı olarak yalnızca Türkiye coğrafyasını kapsar. Bu nedenle çok sıkıntılı bir ders değildir. Tarih kadar uzun ve kapsamlı da değildir. Konulara iyi çalışarak tüm sorular yapılabilir.

 KPSS Vatandaşlık Dersi

 Vatandaşlık, memurların temel haklarını, görevlerini bilmesi için önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi Türk vatandaşının temel haklarından, genel hukuk kavramlarından bahseden bir derstir. Anayasa, yürütme, idare hukuku gibi devletin işleyişini öğrenmemizi sağlayan konuları içinde barındırır. Sorular bu konuda daha çok genel bilgileri soran şekilde gelmektedir. Örneğin cumhurbaşkanının görevleriyle ilgili ve memurların disiplin cezalarıyla ilgili direkt sorular önceki yıllarda sorulmuştur.

KPSS Güncel Bilgiler

 Bu konuda 6 soru gelmektedir. Bunun 3 tanesi son zamanlarda olan güncel olaylardan 3 tanesi ise her konudan gelebilmektedir. Örneğin Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosu 2020 lisans KPSS’den kısa bir süre önce çok yüksek bir rakamla satılarak en pahalı tablo unvanını almış 2020 lisans KPSS‘de bu direkt soru olarak gelmiştir.

Güncel olaylarla ilgili sorular farklı ülkelerden de gelebilir. Haberleri yakından takip etmek faydalı olacaktır. Diğer yandan tamamen kişinin birikimi ölçen, herhangi bir konudan gelebilecek 3 bilgi vardır. Örneğin selfie kelimesinin Türkçe karşılığı öz çekim, Amerikan armudu olarak bilinen meyve yani avokado, penisilini bulan bilim insanı Alexander Flaming geçmiş yıllarda sorulmuştur.

KPSS Genel kültür hangi dersler var? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.