Genel Bilgi ve İçerikler

İlk Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

166

İlk hamilelik belirtileri nelerdir? Neredeyse gebelikten hemen sonra başlayan  hormon salgılanmasındaki değişimler  bebeğinizin ideal gelişimine yardımcı olur. Hamilelik belirtilerinin çoğu bu horman değişimlerinden kaynaklanır.

İlk Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Peki ilk hamilelik belirtileri nelerdir? Genel olarak ilk hamilelik belirtileri şu şekilde olmaktadır. Regl döneminin gecikmesi. Göğüslerdeki değişimler: Meme ucunda karıncalanma ve meme uç kısmının ve etrafının yani areolanın kararması. Ağırlık duygusu, doluluk hissetme ve hassaslık.

  • Karnın alt kısmında doluluk, şişme veya ağrı
  • Yorgunluk ve uyku hali
  • Sersemlik
  • Mide bulantısı, kusma veya her ikisi (sabah hastalığı)

İlk hamilelik belirtileri neler

Diğer hamilelik belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sık idrar boşaltma
  • Vajina sıvılarının salgılanmasında artış
  • Hamilelik testinin pozitif çıkması
  • Hamileliğinizi Doğrulamak

Hamilelik gebe fark edilebilir çoğunlukla ancak bir regl döneminizi kaçırana kadar hamile kaldığınızdan şüphelenmez veya hamilelik testi yapmayı gereksiz görebilirsiniz. Hamilelik testi oldukça önemli çünkü idrarda ve kanda sadece hamilelik döneminde salgılanan hCG (human chorionic gonadotropin) arar.

Gebelik Testi

Kendi başınıza da yapabileceğiniz hamilelik testlerini eczanelerden temin edebilirsiniz. Çoğu test seti iki test yapmanıza olanak sağlar. Bir regl dönemini kaçırdıktan bir hafta veya daha fazla bir süre sonra bir test yapılabilir, birkaç gün veya bir hafta sonra testi tekrar edebilirsiniz. Bu testler size tek bir teste oranla daha fazla tutarlılık sunar.

Laboratuvarda yapılan kan testi, yumurtlamadan iki ila dört hafta sonra yapılır  kendi başınıza yapabileceğiniz testlerden daha doğru sonuçlar verir. Bu süre Regl dönemini kaçırdığınız döneme denk gelir.

Hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız, evde hamilelik testi kullanın ya da kullanmayın, uzman bir doktora hamileliğinizi doğrulatın. Doğum öncesi bakıma başlamak, çevresel tehlikelerden uzak durmak ve beslenme ihtiyaçlarınıza özen göstermek bu dönemde oldukça önemlidir.

Eğer gebelikhamilelik ile ilgili konularda daha çok bilgilendirici yazı okumak isterseniz, gebeliksitesi.com adresine giriş yapabilir, bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Gibi sorulara yönelik cevaplar da bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.