Genel Bilgi ve İçerikler

Hangi Tıraş Makinesi Tercih Edilmeli? Kuru Tıraş Makinası mı Tercih Edilmeli, Islak Tıraş Makinası mı?

34

Hangi tıraş makinesi tercih edilmeli? Kuru mu ıslak mı? Doğru tıraş makinası seçimi ev ortamında rahatça tıraş olmayı sağlar. Böylece her ay belki de 15 günde bir berbere giderek ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Hem de tıraş makinası sayesinde dilediğiniz gibi saç sakal şekli verebilirsiniz. Tıraş makinasını evde kullanmak özellikle berbere gitmeye vakti olmayan kişiler için inanılmaz avantajlı olmaktadır. Görünüş açısından da farklı saç sakal modellerini denemenize olanak sunmaktadır. Ancak bu avantajlardan yararlanmak için öncesinde kendiniz için tıraş makinası seçiminde birtakım unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

Tıraş Makinası Tipi Nasıl Seçilmeli?

Saç ve sakal tıraş makinası almaya karar verdiğinizde iki farklı tipte tıraş makinası ile karşılaşırsınız. Bunlardan birincisi düz ızgaraya sahip olan tıraş makinalarıdır. İkinci model ise dönen başlıklı tıraş makinaları olarak gösterilebilir. Eğer hem sakal tıraşı hem saç tıraşı yapmak isterseniz düz başlıklı tasarımları tercih etmelisiniz. Düz başlıklı makinalarda farklı uzunluk ayarı ile istediğiniz saç ve sakal şeklini vermeniz mümkündür. Aynı zamanda kirli sakal şeklini vermeniz de mümkündür.

Döner başlıklı tıraş makinası sadece sakal tıraşlarında kullanılıyor. Döner başlıklı makinaların bir avantajı vardır ki yüzünüzün şekline göre döner aparatlar hareket edebilir. Bu makine sayesinde yüzünüzün farklı kıvrımlarına temas ederek kendinize yakışan sakal modelini elde edebilmeniz mümkündür. Ancak şunu belirtmek gerekir ki döner başlıklı tıraş makinaları ile boy ayarı yapamazsınız. Sakallarınız yüzünüzün sabit bölgelerinde düz şekilde çıkıyorsa düz başlıklı, farklı bölgelerinde kıvrımlı bir şekilde çıkıyorsa döner başlıklı tıraş makinalarını tercih edebilirsiniz.

Hangi Tıraş Makinesi Tercih Edilmeli? Kuru Tıraş Makinası mı Tercih Edilmeli, Islak Tıraş Makinası mı?

Tıraş makinası modeli araştırması yaparken karşınıza ıslak ve kuru modeller çıkacaktır. Islak tıraş makinası isminden de anlaşılacağı üzere sulu bir şekilde tıraş yapmaktadır. Bu cihazlar su ile temas ederek işlev görür ve sudan asla etkilenmezler. Öyle ki ıslak tıraş makinalarını suyun altında bile tutarak işlem yapabilirsiniz.

Islak tıraş makinaları genelde hassas ciltlere sahip olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda yıllarca tıraş bıçağı kullanıp ilk defa tıraş makinası kullanacak olan bireyler için de ıslak tıraş makine modelleri iyi bir alternatif olabilir. Çünkü bu tarz makinalar ciltte tahriş oranını da minimuma indirir.

Kuru tıraş makinaları cildi hassas olmayan kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Aynı zamanda su ve sabunla uğraşmadığınız için de avantajlıdır. Hassas bir cilde sahip değilseniz ve kısa sürede tıraş olmayı istiyorsanız kuru tip tıraş makinası almalısınız. Ayrı ayrı kategorilere sahip olmalarına rağmen hem kuru hem de ıslak modda tıraş yapabilen makinalar da mevcuttur. Eğer farklı zaman aralıklarında tıraş oluyorsanız ikisi bir arada özellik taşıyan bu makinaları tercih edebilirsiniz.

Şarjlı Tıraş Makinası mı Yoksa Pilli Tıraş Makinası mı Kullanılmalı?

Tıraş makinalarını ikiye ayıran bir diğer özellik de şarjlı ve pilli niteliklerdir. Pilli modellerde pil bittikçe değiştirmeniz gerekir. Şarjlı modellerde ise kullanmadan önce bir müddet makinayı şarj ederek, sonrasında tıraş olmanız gerekir. Pilli tıraş makinaları şarjlı modellere nazaran daha az ısınırlar. Pilli modeller genelde elektriğin olmadığı ve şarj etme ortamınızın olmadığı alanlarda tercih edilir.

Şarjlı tıraş makinaları şarjı olduğu müddetçe elektrik olmasa da kullanılabilir. Bazı şarjlı modellerde kablo ile birlikte kullanma olanağı da mevcuttur. Yani hem şarj edip hem makinayı kullanabilirsiniz. Örneğin geceden makinayı tıraş etmeyi unuttuysanız sabah kalktığınızda makine bir yandan şarj dolarken siz de tıraş işlemini halledebilirsiniz. Eğer sık tıraş olan ve yoğun biriyseniz kablolu şarj tasarımına sahip tıraş makinalarını tercih edebilirsiniz.

Alacağınız Tıraş Makinası Elinizi Kavramalı

Saç ve sakal tıraş makinalarının tasarımları günden güne değişiklik gösterir. Farklı niteliklere sahip tıraş makinası seçimi yapmanın yanı sıra alacağınız tıraş makinasının elinize iyice oturması da oldukça önemlidir. Çünkü elinize oturan makinayı rahatça hareket ettirebilirsiniz. Ancak çok küçük veya büyük modellere sahip ürünleri hareket ettirmek zor olur ve verim alamazsınız. Elinize oturmasının yanı sıra tıraş makinasının ağırlığı da önemlidir. Eğer seyahat ederken yanınızda taşıyabileceğiniz bir tıraş makinasına ihtiyaç duyuyorsanız portatif modelleri tercih edebilirsiniz.

Tıraş Makinası Alırken Ürünün Sahip Olduğu Ek Fonksiyonlara da Dikkat Etmelisiniz

Tıraş makinaları teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok farklı ek özelliklere sahip olabiliyor. Makine satın alırken dikkat edebileceğiniz ek özelikler de şöyle gösterilebilir;

  • Yuvarlak başlıklı makinalarda favori düzeltmek için ekstra başlık bulunur. Favorilerinizden yana takıntılıysanız bu fonksiyonu tercih edebilirsiniz.
  • Şarjlı tıraş makinası alacaksanız şarj dolum sürelerine de dikkat etmelisiniz. Her an acil bir şekilde tıraş olmanız gerekiyorsa hızlı şarj dolumu yapan modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Bazı tıraş makinası modelleri kesilen kılları dışarı atmak yerine haznesinde biriktiriyor. Sürekli uğraşmamak için hazneli tıraş makinalarını tercih edebilirsiniz.
  • Titanyum başlığa sahip tıraş makinaları daha uzun ömürlü kullanım vaat ediyor. Eğer uzun vadeli bir makine almayı düşünüyorsanız bu başlık tasarımı tercih edebilirsiniz.
  • Bazı tıraş makinası modelleri çok yüksek sesle çalışabiliyor. Sese karşı hassasiyetiniz varsa daha sessiz çalışan modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Bazı tıraş makinalarında nemlendiriciyi yüze dağıtma fonksiyonu yer alıyor. Nemlendirici ile birlikte kullanılan tıraş makinaları sayesinde yüzünüzdeki tahriş oranı da azalıyor. Hassas cilde sahipseniz bu modeli kullanabilirsiniz.
  • En kaliteli markalardan bile alışveriş yapsanız garanti süresine dikkat etmelisiniz. Sürekli kullanılan tıraş makinalarının garanti süresi uzun olursa iyi olur. Ayrıca teknik bakım onarım servisinin de yoğun olduğu markaları tercih etmeniz ayrıca avantaj olacaktır.

Bu kriterlere dikkat ederek tıraş makinalarının sunduğu cazip ek fonksiyonlardan faydalanabilirsiniz. Tıraş makinası satın alırken dikkat edilecek unsurlar sayesinde siz de kaliteli ve uzun ömürlü bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.