Genel Bilgi ve İçerikler

Güvercinler Neden Takla Atar?

Güvercin Niye Takla Atar?

1.032

Güvercinler neden takla atar? Bu soru özellikle güvercin yetiştiriciliği yapan ve güvercinlere merak duyan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Güvercin yetiştiriciliği ülkemizde birçok kişi için büyük bir tutku. 250’den fazla türü olan güvercinlerin ise pek çok farklı özellikleri bulunmakta. Güvercin sevdalıları için bu özellikler çok önemli.

Büyük bir sevgiyle besledikleri, büyüttükleri güvercinlerini türlerinin ihtiyaçlarına göre yetiştirmek özen gerektirebiliyor çünkü. Güvercin yetiştiricilerinin çok değer verdiği özel bir tür olan taklacı güvercin de bu çeşitlerden biri. Bu güvercin neden takla atar tam olarak bilinmese de bu konuda öne çıkan birkaç açıklama mevcut.

Güvercinler Neden Takla Atar?

Pek çok güvercin türü arasında taklacı olarak adlandırılan güvercinler uçuşları sırasında yere hiç konmadan defalarca takla atabilmesinden dolayı bu ismi alıyor. Uzun süreli evriminin sonucunda bu yeteneği kazandığı bilinen taklacı güvercin, güvercin severlerin özel olarak ilgisini çekiyor.

Güvercin neden takla atar sorusu günümüzde oldukça merak ediliyor. Takla atabilme özelliği genetik kodlarla aktarılıyor. Taklacı güvercin yavruları doğuştan getirdikleri bu özelliklerini, anne ve baba güvercinler tarafından verilen uçma eğitimi sırasında nasıl kullanacaklarını öğreniyor. Güvercin yetiştiricileri ise taklaların sayısını arttırmak için bu güvercinlerle özel olarak ilgileniyor. Taklacı güvercinler, pek çok kişi tarafından sevilmekte, özel olarak bakılmaktadır.

Güvercin neden takla atar sorusu üzerinde uzun süredir çalışan kuş bilimcilere göre bu sorunun tek bir geçerli yanıtı yok. Birden fazla ihtimal üzerinde duran açıklamalarında, taklacı güvercinlerin doğada kendilerini avlayarak beslenen daha büyük yırtıcı kuşlardan korunmak için bu yeteneği geliştirdiği tezi de bulunuyor. Buna göre, taklacı güvercinler başka bir yırtıcı tarafından yakalanmasını zorlaştıracak taklalar atarak hayatta kalmaya çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.