Genel Bilgi ve İçerikler

Dezenfeksiyon Lambası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

27

Çeşitli yaşadığımız ortamlarda birçok mikrop bulunmakta bazıları bizi ciddi şekilde rahatsız etmekte ve hastalıklar ile boğuşmamıza sebep olmaktadır. Yediğimiz yemeklerde, giydiğimiz giysilerde, girdiğimiz ortamlarda gözle görülmeyecek kadar birçok mikrop ve bakteri bulunmaktadır. Bu sebeple üretilen dezenfeksiyon lambası sağlık açısından ve normal hayatımıza devam etmemiz açısından çok önemli bir görevi vardır.

Özellikle de gıda sektöründe ürünlerin sterilizasyon edilmesinde kullanılmaktadır. Bu cihaz bulunduğumuz ortamdaki hava sterilizasyon özelliği ile ciddi ölçüde kullanışlıdır. Ateş ölçer özelliği ile de kullanım sağlamaktadır. Bu lambalara UV yani açılımına bakılırsa “ germisidal lamba “ da denilmektedir. Düşük basınç ile çalışan içerisinde cıva maddesi bulunan bir cihazdır. Bu lambalar normal bir floresan aydınlatmasının çalıştığı gibi çalışır.

İki lamba arasındaki en belirgin fark floresan aydınlatmalarının dışı fosfor ile kaplanmamıştır. Bu yönüyle iki lamba farklılık gösterir. Bu lambaların tavsiye edilen kullanım süreleri 1000 ile 9000 saat arasıdır. Aynı zamanda LED teknolojisi ile bu cihazın LED ışıklıları üretilmektedir.

Lamba Bakımı ve Kullanımı

Lambaya çıplak elle dokunmak tavsiye edilmeyen bir durumdur. Normal bir bez ile tutmak mümkün olacaktır. Bezi lamba ile temas ettirmeden önce alkol ile iyice silinmelidir. Uygun olmayan şartlarda kullanılan dezenfeksiyon lambası ömürleri kısa süreli olur. Bu duruma dikkat edilerek uygun şartlarda kullanılmalıdır. Ne kadar çok lamba açıp kapatılırsa ömrü o kadar kısa olur. Bu nedenle sürekli açıp kapamadan ziyade kısa enerji kullanımı ile uzun süreli tüketmemiz daha mantıklı kabul edilebilir. Ayrıca bakım ve temizliğine dikkat edilmeli.

Dezenfeksiyon Lamba Kullanım Süresi Ne Olmalıdır?

Hava için kullanımlarda mesafe 2 metreyi geçmemeli ve ışık algılama süresi 20 ile 40 dakika arası değişmektedir. Obje dezenfeksiyonu kullanımlarında ışık alma süresi 10 ile 30 dakika arası değişir ve mesafe 25 ile 50 santimetre olmalıdır. Haftada sadece 1-2 kez kullanmak daha uygun olur.

Dezenfeksiyon Lambasının Ömrü Ne Kadardır?

Dezenfeksiyon lambası ortalama 8000 saat ömürlüdür yani 2-3 yıl kullanmak mümkündür. Ayrıca kullanım süresinin detaylı şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Dezenfeksiyon Lambaları Kullanırken Neler Dikkat Etmeliyiz?

Dezenfeksiyon lambası kullanırken dikkat etmemiz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Lambaya çıplak bir gözle uzun süre bakmak ciddi bir şekilde zararlıdır.
  • İnsanların ve diğer canlıların olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır. Bu ortamların dışında kullanmak sağlık açısından çok önemlidir.
  • Bu ışınlar yakınındaki ve çevresindeki diğer organik maddeleri bozma özellikleri vardır. Bu ışınların etrafında uzun süre tutulmamalıdır. Renklerindeki değişiklikler ile kolayca bu durum anlaşılabilir.
  • Işınların saçtığı radyasyona dikkat edilmelidir. Bu ortamdan uzak durulması gerekir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra etrafın kötü kokmasına sebebiyet verebilir. Bu kokudan dolayı korkmanıza gerek yok çünkü bu olağan bir durumdur. Bu durumda yapmamız gerek pencereleri 20 dakika boyunca açık tutup etraftaki kötü kokunun gitmesinin beklemektir.

Bu gibi durumlarda oldukça dikkatli olmamız insan sağlığı açısından gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.