Genel Bilgi ve İçerikler

Denek Olarak Kullanılan Hayvanlar Hangileri?

232

Denek olarak kullanılan hayvanlar hangileri? İnsanlık tarihi boyunca insan menfaatine yönelik en ufak bir ilerlemede mutlaka bir bedel ödenmesi gerekti ve maalesef bu bedeli ödeyen hep hayvanlar oldu. Yapılan yeni bir ilaç, üretilen yeni bir kozmetik ürünü ,yeni bir tedavi hep hayvanlar üzerinde test edildi. Avrupa Birliği 2004 yılında yayınladığı Kozmetik Regülasyonu ile tüm üye devletlerde kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamıştır.

Hayvanların denek olarak kullanılmasına çok sayıda topluluk karşı çıkmıştır. Özellikle de hayvan hakları örgütlerinden son derece sert tepkiler gelmiştir. Buna rağmen çok sayıda farklı emel uğruna hayvanlar halen denek olarak kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde çeşitli testler, deneyler yapılmaya devam ediliyor.

Denek Olarak Kullanılan Hayvanlar Hangileri?

Ülkemizde ise 15 Temmuz 2007’de ülkemiz pazarına sunulacak ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmemiş olası şartı getirilmiştir. Fakat Çin ve Brezilya da kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini gerektiren kanunlar vardır. Her yıl yüzlerce kozmetik şirketi ürünlerini hayvanlar üzerinde test eder. Bu testlerde ürünlerin insanlar için kullanıma uygun olup olmadığına bakılır.

Denek Olarak Kullanılan Hayvanlar Hangileri?

Bu testler sırasında uygulanan yöntemlerden biri de bilinci yerinde olan tavşanların gözüne insan gözünü yakmaması istenilen ürünleri damlatmak. Acı içinde çığlık atıp kaçmaya çalışan tavşanlardan maalesef bir çoğu omurgası kırılarak hayatını kaybetmekte. Hayvanlara bu zulmün yapılmasını engellemek biz insanların elinde. Bunun en başlıca yollarından birisi satın aldığınız ürünlerde ‘hayvanlarda test edilmemiştir’ logosunu kontrol etmektir.

Hayvan Deneylerinde En Çok Kullanılan Türler

Deneylerde kullanılan hayvanların türleri, genel olarak deneyin konusuna bağlı olarak belirlenmektedir. Örneğin zeki olan hayvanlar, çeşitli zeka testlerine tabi tutulmaktadır. Dayanıklı olan hayvanlarda ise çeşitli dayanıklılık testleri yapılabilmektedir. Denek hayvanlarından bazıları:

  • Balık
  • Kedi
  • Kuş
  • Köpek
  • Maymun
  • Kemirgenler (fare, sıçan v.b.)
  • Tek tırnaklılar (eşek, at v.b.)

Şeklindedir. Çok sayıda ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de hayvan deneylerine çeşitli yasaklar getirilmiştir. Bu deneyler ile hayvanların özgürlüğü ellerinden alınmaktadır. Hatta binlerce hayvan bu deneylere dayanamayarak yaşamını yitirmiştir. Hayvanları doğal ortamlarından alarak bilinçsiz bir şekilde çeşitli emeller uğruna kullanmak etik bir davranış değildir.

Denek olarak kullanılan hayvanlar hangileri? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.