Genel Bilgi ve İçerikler

Lastik Bantlar Nasıl İcat Edildi?

22

Lastik bantlar nasıl icat edildi? Lastik bantların kaç tane şekilde kullanıldığını hiç fark ettiniz mi? Etraftaki en kullanışlı malzemelerden biridir lastik bant. Örneğin saçınızı geride tutabilirler. Gözlüklerinin düşmesini önleyebilirler. Bir depolama sistemi, kalem tutacağı veya hatta bir silgi olabilirler! Evet, lastik bantlar oldukça kullanışlıdır. Ama nasıl icat edildiklerini hiç merak ettiniz mi?

Vulkanizasyon Nedir?

Thomas Hancock, 1843’te İngiltere’de bilinen ilk lastik bandı yaptı. Bunu Amerika’dan bir lastik şişeyi bantlara dilimleyerek yaptı. Hancock’un icadı bugünün lastik bantları kadar esnek değildi. 1845’te Thomas Perry, vulkanizasyon adı verilen bir süreçle lastik bant serüvenini geliştirdi.

Amerikalı olan Charles Goodyear, aslında 1839’da vulkanizasyonu geliştirdi. Süreç, kauçuk ve kükürt ısıtmayı içeriyordu. Bu, malzemenin daha dayanıklı ve kullanışlı bir formunu oluşturdu.

Lastik Bantlar Nasıl İcat Edildi?

Lastik Bantlar Nasıl Son Halini Alıyor?

Her üç mucidin katkıları, bugün kullandığımız lastik bantların gelişmesini sağladı. Hala aynı şekilde üretiliyorlar. Uzun kauçuk borular olarak başlarlar, daha sonra ısıtılır ve basınç uygulanır. Son olarak, tüp bantlar halinde kesilir. Yıkandıktan ve kurutulduktan sonra lastik bantlar raflarda satılmaya hazır hale gelir.

Bu arada siz lastik bandı hangi amaçlar için kullanıyorsunuz? Belki deste deste olan paraları bir arada tutmakta yardım ettiler. Belki de yüzlerce lastik bandı lastik bir top haline getirmişsinizdir! Muhtemelen, size birden fazla şekilde yardımcı olmuşlardır. Bu HARİKA icat olmasaydı dünya nerede olurdu? Gelelim asıl sorumuz olan lastik bantlar nasıl edildi? Sorumuzun cevabına.

Lastik Bantlar Nasıl İcat Edildi?

Bu esnek ve dayanıklı bantların hikayesi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Uzmanlar, bunun bugün birçok kişinin Meksika ve Orta Amerika olarak adlandırdığı bölgelerde başladığına inanıyor. Orada, eski medeniyetler kauçuk ağaçlarından lateks topladılar. Bu malzemeyi daha az kırılgan hale getirmek için, onu görkemli asmalardan elde edilen meyve suyuyla karıştırdılar.

Çünkü bu karışımın şekillendirilmesi daha kolaydı. Aynı zamanda güçlü ve su geçirmezdi. Mayalar, Olmekler ve Aztekler bu kauçuğu ayakkabı gibi günlük eşyaları yapmak için kullandılar. Ayrıca spor etkinlikleri için topa bile dönüştürdüler.

Amerika’ya ilk Avrupalı kaşifler geldiğinde, bu kreasyonlardan etkilenmişti. Daha önce hiç lastik görmemişlerdi. Birçoğu Amerika kıtasından Avrupa’ya kauçuk ürünleri yanında götürdü. Ancak, kendi kendilerine kullanılabilir kauçuğu yapmayı öğrenmeleri uzun yıllar aldı.

Sizler için lastik bantlar nasıl icat edildi? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.