Genel Bilgi ve İçerikler

Günümüzde Hala Devam Eden Savaşlar

14

Günümüzde hala devam eden savaşlar nelerdir? Savaşlar, genel olarak çeşitli çıkarlar uğruna ortaya çıkmaktadır. Savaşlar iki ülke arasında veya ikiden çok ülkenin birbirleri ile ittifak halinde olması ile meydana gelebilir. Genel olarak savaşlardan bir taraf karlı, diğer taraf ise zararlı çıkmaktadır.

Günümüzde Hala Devam Eden Savaşlar

Dünya 2021 yılına girerken çeşitli bölgelerde ekonomik, doğal veya beşeri sebeplerden dolayı çatışmalar devam ediyor. Ve önümüzdeki zamanlarda Yemen, Keşmir, Afganistan gibi bölgelerde savaşların gündemde olacağı bekleniyor.

Devam Etmekte Olan Savaş Bölgeleri

Günümüze en yakın tarihten başlayacak olursak İran ve ABD arasındaki nükleer anlaşma krizinden bahsedilebilir.

İran’ın Washington’daki anlaşmadan çekilmesi sonucu ABD ile arasında yaşanan gerginlik ve İranlı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD saldırısıyla öldürülmesi olayı iyice kızıştırdı.

Trump yönetimi İran ekonomisine ambargo ve yaptırımlar uyguladı.

Trump bu yaptırımlar ile İran’da rejim çöküşünün olacağını planlamıştı fakat İran yönetimi güçlü durdu ve ABD’ye karşı anlaşmadaki taahhütlerini iptal etti.

Günümüzde Hala Devam Eden Savaşlar

Daha sonra gelişen olaylarda İranlı generalin ölmesi ve buna karşılık İran Devrim Muhafızlarının ABD üssünü vurması sonucu işler oldukça ciddileşti ve ABD İran’ın en önemli gelir kaynaklarından olan petrolün satışını engellemeye çalıştılar. İran buna karşılık Hürmüz Boğazı’ndaki üstünlüğünü kullanarak eğer petrol ihraç edemezse ABD’yi boğazı kapatmakla tehdit etti. Artan bu gerilim boğaz ülkelerini tedirgin ediyordu bu yüzden uluslararası koalisyon kurulması için çabaladılar fakat şu an netleşmiş bir şey yok. ABD’de hükümetin değişimiyle İran – ABD arasındaki çatışma askıya alınsa da ileride ne olacağı belli değildir.

Diğer bir çatışma bölgesi ve silahların konuştuğu yer olan Libya’yı konuşalım.

2011 yılından beri silahların susmadığı Libya bölgesinde bölgesel ve ulusal güçlerin çatışması halen devam etmektedir. Bölgedeki belirsizlik tüm komşu devletleri tedirgin ettiği için komşu ülkeler olaya bir el attılar.

Rusya ve Türkiye’den Libya’daki güçlere ateşkes çağrısı geldi. Ayrıca AB, her iki tarafın anlaşıp olayı diplomatik bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bu gelişmeler sonunda 2015 yılında Suheyrat anlaşması imzalandı ve güçler paylaşıldı fakat bu anlaşmayı hiçe sayan Hafter güçleri bölgede terör estiriyordu. Hafter güçlerini Başkent Trablus’a karşı saldırıları her geçen gün devam ederken Türkiye Hafter güçlerinin karşısında yer aldı. Rusya, Suudi Arabistan, Fransa, Mısır ise Hafter güçlerinin yanında yer aldı. Hafter ordusunun içindeki paralı askerler ve özel timler ve lojistik ekipman desteği Rusya tarafından karşılanıyordu.

Diğer Bir Savaş Merkezi Suriye

Suriye’deki iç savaşı bilmeyen yoktur. Suriye’deki iç savaş geçtiğimiz günlerde 10. Yılına girdi. Bu süreçte 6 milyon Suriyeli ülkesini terk etti. Türkiye bu bölgede teröristlerin hakimiyetini sonlandırmak için girişimlerde bulundu. 2016 yılında Fırat kalkanı, 2018’de Zeytin Dalı Harekat’ı ve 2019’da Barış Pınarı Harekat düzenleyen Türkiye bölgedeki DEAŞ varlığını yok etti ve diğer terör örgütlerinin terör örgütü koridoru kurmasını engelledi. İlerleyen süreçlerde Rusya’nın desteğiyle İdlib’e saldırıların devam edeceği tahmin ediliyor.

Halen devam etmekte olan savaşlardan biri de İsrail – Filistin arasında geçmektedir. 1967 yılından beri devam eden İsrail İşgali halen devam etmekte ve İsrail bölgedeki insanları asimile etmektedir. Yahudilerin bölgede Müslümanlara kötü davranması ve Yahudilere ayrıcalıkların tanınması bölgedeki Filistinli Müslümanları zor durumda bırakıyor.

Ayrıca ABD yönetimi Trump’ın İsrail yanındaki olması ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesiyle savaş ve zulüm daha da arttı.

ABD’nin Filistin hükümetinin barış sağlamak için koyduğu kuralları kabul etmemesi ve İsrail devletine ayrıcalık tanıması bölgedeki savaş ve zulümün hala bitmemesinin başlıca nedenlerindendir.

Son olarak savaşın hiç bitmediği diğer bir Ortadoğu bölgesi olan Yemen’den bahsedelim.

Arap devletlerinden en yoksul devlet olan Yemen’de İran devletinin desteklediği darbe sonucu Husiler’in başkent ve birçok bölgeyi ele geçirmesi sonucu bölgede Suudi Arabistan ve BAE bu bölgede söz sahibi oldu. bu iki güç Yemen’i sürekli ateş altında tutuyor ve masum insanları öldürüyorlar. Henüz bu savaşın ne zaman ne zaman biteceğini bilemeyiz fakat bu zamana kadar 100 bin masun insanın öldürüldüğünü söyleyebiliriz.

Günümüzde hala devam eden savaşlar genel olarak bu şekildedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.