Genel Bilgi ve İçerikler

Cengiz Han kimdir? Dünyayı Nasıl Etkiledi

9

Cengiz Han kimdir? Dünyayı nasıl etkiledi? Tarihteki herhangi bir güçlü liderin adını söyleyebilir misiniz? Belki Büyük İskender’i düşünüyorsunuz. Amanirenas veya Kleopatra’ya ne dersiniz? Belki zihninize Mustafa Kemal Atatürk veya Napolyon Bonapart gelir. Ancak bugünün konusu, çok güçlü bir tarihsel figür olan Cengiz Han ile ilgili.

Cengiz Han kimdir?

Cengiz Han’ın asıl adı Temüjin’di. Uzmanlar onun 1162’de doğduğunu düşünüyor, ancak tarihi kayıtların eksikliği emin olmayı zorlaştırıyor. 1155 kadar erken veya 1167 kadar geç bir tarihte olabilir. Yine de Temüjin’in hayatı hakkında kesin olarak bir gerçeği biliyoruz. Bu gerçek onun korkunç bir savaşçı olduğu ve Moğol İmparatorluğu’nu kurduğudur.

Han doğduğunda, Moğolistan sadece birkaç göçebe kabileden oluşuyordu. Babası ömrünün sonuna kadar bu kabilelerden birinin liderliğini yaptı. Ancak babasının ölümünden sonra Han ailesi kabileden çıkartıldı. Hayatta kalma mücadelesi verirken yiyecek için toprak aramaya başladılar.

Elbette, bu Cengiz Han’ın sonu değildi. Hala yetenek ve hırs açısından zengindi. Han, yetişkinliğe ulaştığında birkaç güçlü müttefik kazandı. Bu müttefikler kendi ordusunu kurmasına yardım etti. Ayrıca Börte adında bir kadınla evlendi ve eşini yakın danışmanlarından biri yaptı.

Cengiz Han kimdir? Dünyayı Nasıl Etkiledi

Cengiz Han Dünyayı Nasıl Etkiledi?

Han, yanında bir orduyla diğer Moğol kabilelerini fethetmeye başladı. Çok geçmeden askeri becerilerini bu şekilde hızlıca kanıtlamış oldu. Birçok kabile yenildikten sonra, diğerleri de Han’ı 1206’da liderleri olarak kabul ettiler. Tarihte ilk kez Moğolistan tek bir hükümdar altında birleşti.

Ancak Cengiz Han bununla kalmadı. 1215’te imparatorluğunu batıya doğru genişletmeden önce Çin’in başkentini ele geçirdi. Han’ın ordusu 1219’da günümüz İran’ına ulaştı. Kısa süre sonra, Avrupa’ya kadar batıdaki insanlar, Han’ın ordusunun kapılarına dayanacağından korkarak yaşadılar.

Kesinlikle korkmaları için sebepleri vardı. Cengiz Han ve askerleri, gaddarlıkları ile tanınmıştı. Bugün tarih uzmanları, Han’ın dünyada büyük bir iz bırakan bir askeri dahi olduğu konusunda hemfikir. Ancak imparatorluğunu kurmak için sık sık şiddetli ve acımasız taktikler kullanmıştır.

Han 1227’de öldüğünde, kendisine verilen ismi kesinlikle hak etmişti. Çünkü ingilizcede Cengiz Han, “evrensel hükümdar” anlamına geliyor. Moğol İmparatorluğu Han’ın oğullarının önderliğinde büyümeye devam etti.

1240 yılında Moğol İmparatorluğu onbeş milyon km kareyi kapladı. Moğolistan, Çin ve Rusya dahil olmak üzere günümüz Avrasya’sının çoğunu içine alıyordu. Nihayetinde büyük bir savaş patlak verdi ve imparatorluk birçok devlete bölündü.

Cengiz Han’ın Dünyaya Bıraktığı Miras Neydi?

Tarihçiler, Moğol İmparatorluğu’nun hem olumlu hem de olumsuz birçok etkisinden bahseder. Örneğin, istilalar, hıyarcıklı vebanın (bubonik veba) yayılmasına neden olmakla suçlanıyor. Ayrıca Han’ın ordusu direnişle karşılaştıkları tüm kasabaları yok etti. Aynı zamanda imparatorluk, ticaret ve kültürel alışverişin artmasına yol açtı. İmparatorluk bilgi ve teknolojinin yayılmasını da sağladı. Cengiz Han olmasaydı, bugünün dünyası çok daha farklı bir durumda olabilirdi.

Cengiz Han kimdir? Dünyayı nasıl etkiledi? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.