Genel Bilgi ve İçerikler

Canlıların Temel Bileşenleri Neler

107

Canlıların temel bileşenleri neler? Canlıların temel bileşenleri konusunda bilgi edinebilmek adına hoş geldiniz. Canlıların temel bileşenleri iki gruba ayrılırlar. Bunlar organik ve inorganik bileşenlerdir. Sizlere bu yazımızda inorganik ve organik bileşenlerden bahsedeceğiz. Böylece canlıların temel bileşenleri hakkında daha çok fikir sahibi olabileceksiniz.

Canlıların Temel Bileşenleri Neler?

İnorganik Bileşenler


İnorganik bileşenler canlıların üretemediği ama dışarıdan aldığı bileşenlerdir. Bunlar su, mineraller, asitler, bazlar ve tuzlar olarak sıralandırılmaktadır.

Canlıların temel bileşenleri

Su


Özellikle insanın yapısında çok bir yüzdeye sahip olan su aynı zamanda bitkiler ve hayvanların yapısında da önemli bir rol oynamaktadır.Bu yüzden alınması gereklidir. Aynı zamanda bitkiler oksijen üretirken suya ihtiyaç duyarlar.


Besinlerin sindiriminde, taşınmasında gereklidir. Terleme ve vücut ısısı için de vücuda alınması gerekir.

Asit


Asit vücudumuz için gerekli olan başka bir inorganik bileşendir. pH değeri 0 ile 7 arasında değişir. Metallerle tepkimeye girer ve tatları biraz ekşi olabilir.

Bazlar


pH değeri 7 ile 14 arasında değişiklik gösterir. Tatları acıdır ve dokunulduğunda kayganlık hissi verir.

Tuzlar


Asitlerin bazlarla karışması sonucu meydana gelirler.

Mineraller:


Vücuda organik bileşikler ile alınan tuz çeşitleridir. Muhakkak alınması gerekir. Bazı minerallerin alınmaması durumunda ciddi hastalıklar meydana gelebilir. Mineraller enerji vermezler, birçok çeşidi vardır, hücre zarını geçebilirler ve sindirelemezler. Eğer fazla mineral alınmışsa bunun boşaltım yolu dışkı ile olabildiği gibi aynı zamanda ter yoluyla veya idrar yoluyla da atılabilir.

Kalsiyum Mineralinin Önemi


Özellikle kalsiyum minerali insanlar için oldukça önemlidir. İnsan ağırlığının yüzdeikisini bu mineraller oluşturmaktadır. Özellikle kemiklerde bulunurlar. Kemiklerin güçlenmesini ve sağlamlaşmasını sağlarlar. Vücutta tam adıyla kalsiyum fosfat şeklinde bulunur. Eksikliği görülürse ciddi rahatsızlıklara sebep olur.

Fosfor kalsiyum ile beraber oldukça önemli bir mineraldir. Kalsiyum ile birlikte kemiklerde kalsiyum fosfat olarak bulunur. Ancak bundan başka görevleri de bulunmaktadır. Nükleik asitlerin içerisinde yer alır ve sinirleri koruyup kuvvetlendirir. Protein bulunan birçok besinde fosfor bulunabilir.

Magnezyum vücutta oldukça az olarak bulunur ancak önemli bir kilit noktasıdır. Kas sisteminde oldukça önemli rol oynar. Kasların güçlenmesinde etkin rol oynar. Büyüme aşamasındaki çocukların muhakkak almaları gereken bir mineraldir.

Potasyumun Önemi


Potasyum ise özellikle spor yapanların çok alması gereken bir maddedir. Özellikle spor yapan kişilerin günde 200 gr.’a kadar potasyum alması gerekir. Spor yapmayan biri ise 130 gr. portasyuma ihtiyaç duyar. Potasyum kas dengesine oldukça faydalıdır aynı zamanda güç dengesine sahip olmanızı da olumlu yönde etkiler.

Selenyum ise hastalıklara karşı önlem alan oldukça faydalı bir mineraldir. Hücreleri koruma görevi üstlenmiştir. Kansere yol açan maddelere karşı hücreleri korur ve zehirli maddelerden arınmanıza yardımcı olur.
Çinko, demir, bakır, iyot, flor, manganez, krom, sodyum da vücut için önemli minerallerdir.

Organik Bileşikler


Organik bileşikler karbonhidratlar, yağlar, proteinler, enzimler, vitaminler ve nükleik asitler olmak üzere sınıflanmaktadır. Sizlere bu inorganik bileşiklerden sonra organik bileşikleri anlatacağız. Umarız umduğunuz bilgileri buradan toplayabilirsiniz.

Karbonhidratlar:


Karbonhidratlar önemli bir enerji kaynağıdır. (CH2O)n olarak da bilinirler. Monosakkarit, disakkarit ve polisakkarit olmak üzere üç çeşitleri bulunur.

Yağlar


Yağlar enerji verici, yapıcı ve onarıcılardır ve vücut için alınması önemlidir.

Proteinler


Proteinler de önemli enerji kaynaklarından biridir. Aynı zamanda fosfor da içerdikleri için kemiklere de faydaları vardır. Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ve aynı zamanda bakliyatlarda bolca bulunurlar. Eksikliği birçok hastalığa neden olur.

Enerji verici bileşikler: Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler.
Yapıcı ve onarıcı bileşikler: Su, yağlar, proteinler, madensel tuzlar.
Düzenleyici bileşikler: Proteinler, su, madensel tuzlar, vitaminler.

Canlıların temel bileşenleri neler? Konusundaki içeriğimizi bu vesile ile tamamlamış oluyoruz. Diğer bilgilendirici içerikler için sitemizde gezintiye çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.